03.01.2020 Час читання: 2 хвилин

Намає часу на написання дипломної роботи?

Довір це кандидату наук!

Дізнатись ціну

Зміст

  1. Правило 1. На все свій час
  2. Правило 2. Практика
  3. Правило 3. Сплять втомлені іграшки
  4. Правило 4. Заспокойтеся, не переживайте, розслабтеся
  5. Напуття замість підсумків

 

«Захист дипломної роботи», – від цієї фрази більшість людей кидає в холодний піт і починають трястися руки, особливо, якщо ця подія на носі. Але, з часом, бурхливі емоції відступають і залишаються тільки приємні веселі спогади: як не спали ночами і не давали спати науковим керівникам, як випиту перед захистом «валер’янку» запивали після шампанським, як раділи, що нарешті-то зможете відіспатися.

 

Мій захист снився мені в кошмарах ще півтора року після закінчення університету. І це при тому, що все було готово заздалегідь і пройшло на ура: оцінка «5» і диплом з відзнакою. Але через стрес і нервування я не могла забути цю подію ще довгий час. Тому зараз я розповім вам, як уникнути неприємних емоцій і заспокоїться перед захистом диплому.

 

Правило 1. На все свій час

 

Мабуть, цей пункт найважливіший. Написати роботу за тиждень, сфабрикувати презентацію за годину і накидати доповідь за 10 хвилин, звичайно ж можна. Але! Викладачі не перший день працюють, такий «підхід» розпізнають на раз-два і подібного нахабства не прощають. Вони вже точно змусять понервувати горе-студента, навіть після флакона «Барбовалу». Тому, перше правило і звучить: «На все свій час».

 

  • Для роботи над дипломним проектом дається певний період – використовуйте його. Робота повинна бути готова до захисту хоча б за кілька днів. Не написана, а готова до здачі: роздрукована, зшита, проклеєна (все відповідно до вимог навчального закладу). Щоб ви в день «Х» не сиділи на ній «п’ятою точкою» з надією, що все склеїться і не розвалиться в руках у комісії.
  • Доповідь та презентація. Вони – головні інструменти. Саму роботу ніхто читати на захисті не буде – тільки переглядати. Писати текст доповіді краще за 2-3 дня, спокійно і без поспіху. Опрацюйте презентацію, щоб вона відповідала виступу.
  • Роздатковий матеріал (схеми, таблиці, малюнки) теж зробіть заздалегідь. Якщо побачите якісь помилки – буде час переробити, передрукувати.
  • Технічні моменти. Попередньо перевірте, чи запускається презентація, відео, інфографіка з того ноутбука, який буде на захисті – якщо щось піде не за планом стрес вам забезпечений.

 

Попереджений значить озброєний. А озброєний – це вже не так страшно, правда?

 

Правило 2. Практика

 

Пам’ятайте, як в дитинстві ми розповідали вірші та співали пісні, стоячи на табуретці перед родичами? Або як нам говорили в садку на святі, що подарунок від Діда Мороза отримають ті, хто розповість віршик? Так, усвідомлено чи ні, нас готували до публічних виступів і до того, що в результаті нас чекає винагорода. У нашому випадку доповідь – це «віршик», а подарунок – заповітний диплом. Залишилося тільки відрепетирувати і забрати заслужений приз.

 

Готовий текст виступу прочитайте вголос кілька разів, потренуйтеся перед дзеркалом, влаштуйте пробний виступ перед батьками, колегами або друзями. Постарайтеся не «вивчити на зубок», а зрозуміти і вникнути. Якщо ви будете розуміти суть того, про що говорите, то не зіб’єтеся. В ході виступу вас можуть перебити, попросити щось уточнити або пояснити: завчений текст тут не допоможе! Можете скласти собі план з тез, щоб розповідь була структурована.

 

Жести і міміка теж важливі. Монотонна розповідь кам’яного ідола навряд чи когось вразить. Налагоджений зоровий контакт з аудиторією, плавні жести і спокійна чітка промова з інтонацією – запорука того, що вас будуть слухати, а значить, і додаткові питання поставлять «по темі», а не із загальної програми.

 

Якщо у вас буде передзахист – попросіть виступити (у деяких вузах вона проходить без усного представлення роботи). Так само, по можливості, варто сходити на «чужий» захист, поспостерігати за комісією і виступаючими. Ви зможете побачити, як викладачі поводяться, які запитання ставлять.

 

Правило 3. Сплять втомлені іграшки

 

Червоні очі з величезними, як кільця Сатурна, темними колами під ними, бліда шкіра і пом’ятий вигляд точно не додадуть вам впевненості на захист. А комісія, швидше за все, сприйме це, як знак того, що ви готувалися в останню ніч, а значить – недобросовісно поставилися до роботи.

 

Міцний 7-8-годинний сон забезпечить вам охайний зовнішній вигляд, гарний настрій. Ось тільки в ніч перед важливою подією, як правило, заснути дуже важко: в голові каша з матеріалу вперемішку зі страшними сценаріями майбутнього захисту. Це ще одна причина не відкладати все на останній день – залиште собі вільний вечір.

 

Прогуляйтеся по парку, почитайте улюблену книгу або подивіться фільм, сходіть в кафе або займіться спортом – дайте своєму мозку час «розсортувати» інформацію і розкласти її по поличках. Перед тим, як відправиться в ліжко, випийте трав’яний чай, послухайте спокійну музику. І женіть геть негативні думки!

 

Якщо, все-таки, заснути не виходить – прочитайте свою доповідь. Але, тільки, самий останній раз! Вранці до цього повертатися вже не варто.

У нас на захисті з 8 чоловік спокійним був тільки один: він зробив роботу лівою ногою, презентацію – вранці на ходу і був упевнений в успішному закінченні обставин. На жаль, виступ цього одногрупника закінчився феєричним провалом, але його непохитна віра в себе надихнула всіх. Дивлячись на нього, я думала: «Якщо людина, яка не готувалася така спокійна, то чому ж трясе мене? Я рік жила дипломною, знаю все по темі, а значить: і у мене все вийде»

 

Правило 4. Заспокойтеся, не переживайте, розслабтеся

 

У «заповітний» день нерви пустують у 90% студентів, навіть якщо підготувалися на всі 100! Для набуття душевної рівноваги спробуйте використовувати одну або кілька порад:

 

  • Збирайтеся без поспіху, спокійно. З вечора можна приготувати одяг, щоб зранку не вовтузитися з прасуванням.
  • Поїжте – знепритомніти від голоду, звичайно, додасть експресії виступу, але на оцінку не вплине.
  • Позитивний настрій, віра в свої сили і знання – найкраща підтримка. Не думайте про можливості провалу – ви вже зробили все, що могли і що від вас залежить. Залишається тільки вірити в себе.

 

Не спілкуйтеся з нагнітачами. Чуже хвилювання дуже заразне. Краще уникайте розмов з тим, хто може виплеснути на вас свої страхи і переживання.

 

  • Дихайте спокійно: випряміть спину, зробіть глибокий вдих, затримайте дихання на кілька секунд, видихніть і повторіть все кілька разів.
  • Посміхайтеся – це поліпшить настрій і вам, і оточуючим.

 

А ось до таких технік вдаватися не варто:

 

  • «Представляти комісію в нижній білизні» – це тільки відверне вас від основного завдання і не більше;
  • «Говорити дуже голосно». Шепотіти собі під ніс теж не потрібно. Пам’ятайте: спокійний впевнений темп з інтонацією!
  • «Жарт в лоб». Перш, ніж жартувати, переконайтеся, що слухачі до цього готові. Плюс: ви знаєте своїх викладачів – одні гумор цінують, інші – ні.
  • «Активні рухи»: енергійні розмахування руками і указкою, ходьба з боку в бік тільки відволікають. Комісія швидше буде думати про те, щоб ви нікого не ткнули указкою в око, ніж про те, що ви говорите.
  • «Купити новий одяг на захист». Акуратний охайний вигляд дуже важливий на такій значущій події, але може трапитися так, що в новій речі буде незручно, і ця думка буде відволікати. Краще вибрати те, в чому ви будете почувати себе впевнено і виглядати належно.

Коли людина посміхається, в мозок йде сигнал, що вона щаслива. Дихання і серцебиття вирівнюються, організм виробляє ендорфін. А ендорфін, в свою чергу, відмінно бореться зі стресом

 

Найважче перед публічним виступом людям з острахом сцени. Вони практично ціпеніють, мозок відмовляється працювати, коліна тремтять, кидає то в жар, то в холод. У такій ситуації всі знання і вміння випаровуються. Одна з моїх одногрупниць – дуже розумна і талановита дівчинка – на захисті диплома мало не зомліла. На щастя, наші викладачі знали про її проблеми і дали їй другий шанс: заспокоїться, виступити і отримати своє заповітне «відмінно». А заспокоїли її тільки седативні, прописані лікарем, але я не рекомендую використовувати цей метод і далі розповім чому.

 

Заспокійливі. Цей пункт не можна віднести до правил, але дуже важливо врахувати. У стані стресу багато хто вдається до допомоги різних заспокійливих препаратів, але з ними треба бути обережним. Не дарма ж в рекламах йдеться, що самолікування може бути небезпечним для здоров’я.

 

Найпоширенішими вважаються седативні засоби на основі лікарських трав і мікроелементів. Вони знижують збудження центральної нервової системи, але запускають механізм «гальмування». В результаті, ви будете дуже спокійні, але зв’язати пару слів в зрозумілу пропозицію не зможете. Якщо навіть ви не забудете свою промову, то велика ймовірність того, що на додаткові питання не відповісте. Плюс: туманним і розсіяним поглядом ви навряд чи встановіть зоровий контакт, про важливість якого ми вже говорили.

 

Найчастіше «від нервів і стресів» п’ють «валер’янку», але це засіб має накопичувальний ефект – тобто діє не відразу, а тільки після тривалого прийому. Одна-дві таблетки перед важливою подією допоможуть, хіба що, на рівні самонавіювання, хоча і шкоди особливої не завдадуть. Подібні препарати краще використовувати тільки за призначенням лікаря.

 

Напуття замість підсумків

 

Отже, ви дізналися або нагадали собі про те, як важливо почати підготовку до захисту диплома заздалегідь і зробити все вчасно, ознайомилися з масою способів заспокоєння нервів і боротьби зі стресом. Ви повністю готові до виступу і точно отримаєте хорошу оцінку. Розслабиться, виспіться, вірте в себе, при необхідності скористайтеся порадами і дерзайте: у вас все вийде!

 

«Наука Сервіс» за вас диплом не захистить, але в підготовці роздаткового матеріалу ми фахівці. Також у нас можна замовити дипломну роботу і доповідь з презентацією вам буде в подарунок.[:]

Рейтинг Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *