Здобуття вищої освіти – важливий етап у житті кожної людини. Важливо, щоб ЗВО був обраний, як то кажуть, з розумом, адже корочка про освіту – це одне, а ось знання і репутація університету, де навчався студент – це зовсім інше. Сьогодні в Україні є величезна кількість різних університетів, і вибрати відповідний для себе варіант насправді досить складно. Відвідавши офіційний сайт будь-якого вишу, ви точно не зможете отримати об’єктивну інформацію, адже кожен навчальний заклад позиціонує себе як такий, що є кращим у своїй ніші та забезпечує хороші умови для здобуття освіти молодими людьми.
Аби допомогти вам визначитися з вибором та убезпечити від прийняття неправильного рішення ми підготували для вас ТОП-5 ЗВО, подавати документи до яких не варто. Антирейтинг складено на базі Osvita.ua. Консолідований рейтинг базується на основі рейтингів “Топ-200 Україна”, “Scopus” і “Бал НМТ на контракт”. Найгірші ЗВО України (2023)
Критерії, використані для оцінювання ЗВО
Потрібна допомога?
Отже, результати рейтингу є об’єктивними та ґрунтуються на таких показниках:
- “ТОП-200 Україна“. Оцінювання діяльності українських університетів у 2023 році здійснювалося на основі використання 6 міжнародних та 4 національних показників. Серед цих показників оцінювання діяльності ЗВО найбільші вагові коефіцієнти мають академічна діяльність, науково-видавнича та міжнародна діяльність, оцінювання науково-дослідницьких здобутків через порівняння сайтів вищих навчальних закладів, рівень цитованості наукових праць науковців у наукових виданнях, якість представлення та популярність закладу в інтернет-просторі, а також здобутки в розрізі Цілей сталого розвитку ООН;
- Скопус. Цей рейтинг сформовано за результатами проведення наукометричного моніторингу суб’єктів науково-видавничої діяльності за показниками бази даних SciVerse Scopus у квітні 2023 року. У ній регулярно індексується понад 20 тисяч наукових видань з технічних, медичних і гуманітарних наук. У рейтинговій таблиці українські університети ранжовані за індексом Гірша. Ним є кількісний показник, який ґрунтується на кількості наукових публікацій і кількості їхніх цитувань;
- Бал НМТ на контракт. Середній бал сертифікатів НМТ розрахований серед усіх осіб, які були зараховані на навчання за кошти фізичних та юридичних осіб на 1-й курс для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) на основі повної загальної середньої освіти за денною та заочною формою навчання.
У мережі можна зустріти й інші антирейтинги ЗВО країни, основою можуть слугувати найрізноманітніші критерії.
Топ-5 найгірших ЗВО України
У вищезгаданій таблиці згадується 6, а не 5 ЗВО, оскільки Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту та Львівська медична академія імені Андрія Крупинського ділять між собою 235 місце в рейтингу. Сказати точно причини, через які ЗВО не удостоєні вищої позиції, досить складно, глобально на місце в рейтингу впливає матеріально-технічна база, програми навчання та інші фактори.
А тепер кілька слів про кожен із ЗВО:
- Київський університет ринкових відносин.
Його було засновано в переломний для країни період, коли в суспільстві відбувалися кардинальні зміни і економіка України переходила на ринкову. Університет створено 1990 року, це один із перших ЗВО, які почали підготовку та перепідготовку фахівців для галузей національної економіки. Сьогодні університет відповідає всім міжнародним стандартам, у ньому сформована сучасна навчально-матеріальна база. Навчальний процес в університеті забезпечують досвідчені фахівці, які залучають студентів до участі в наукових конференціях, круглих столах, міжнародних освітніх програмах. Серед доступних спеціальностей: “Право”, “Маркетинг”, “Менеджмент”, “Облік і оподаткування”, “Публічне управління та адміністрування”, “Фінанси, банківська справа та страхування”. Форми навчання – очна та заочна. В університеті є військова кафедра. А тепер кілька слів про кожен із ЗВО:
- Дніпровський гуманітарний університет.
Він є багатогалузевим закладом вищої освіти приватної форми власності, що здійснює інноваційну освітню діяльність за різними напрямами, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження, сприяє поширенню наукових знань і веде культурно-просвітницьку діяльність. Університет здійснює підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальностями “Право”, “Психологія”, “Туризм” на першому (бакалаврському) і другому (магістерському) рівнях та за спеціальністю “Готельно-ресторанна справа” на першому (бакалаврському) рівні.
- Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого.
Університет сьогодні є багатопрофільним вищим навчальним закладом, що здійснює підготовку фахових кадрів за спеціальностями “Сценічне мистецтво” та “Аудіовізуальне мистецтво та виробництво”. До його складу входять Інститут екранних мистецтв та факультет театрального мистецтва. На 16 кафедрах ЗВО працюють видатні майстри театрального та кіно-телемистецтва, серед яких художні керівники, головні режисери та провідні актори академічних театрів, кіно- і телережисери, академіки та члени-кореспонденти Академії мистецтв України.
- Університет економіки та підприємництва.
Історія цього ЗВО розпочалася 1993 року, з того часу, як Хмельницька економічна філія Одеського інституту підприємництва і права під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Капітана Олександра Миколайовича. За час існування він пройшов складний шлях розвитку від маленького економічного інституту до університету.
- Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту.
Академія має достатню матеріально-технічну базу, яка включає: 2 навчальні корпуси, спортивні комплекси “Славутич” із закритим плавальним басейном і “Олімп”, легкоатлетичний манеж, стадіон, водноспортивну базу на річці Дніпро. Навчальний процес проводиться в лекційних залах, забезпечених аудіо-, відеотехнікою. Спортивну майстерність підвищують у навчально-тренувальних залах: спортивних ігор, боротьби, гімнастики, боксу, тренажерному, футбольному полі. Студенти проживають у гуртожитку квартирного типу на 500 місць.
- Львівська медична академія імені Андрія Крупинського – один із найстаріших вищих медичних навчальних закладів не тільки в Україні, а й у Європі.
Найгірші ЗВО аж ніяк не дорівнюють дешевій освіті. Вартість контракту насправді в них не надто відрізняється від інших навчальних закладів (які знаходяться вище в таблиці).
Освіта сьогодні так само важлива, як і багато років тому. Звісно, курси за різними напрямами сьогодні стрімко розвиваються, багатьом подобається онлайн-освіта та можливість розвиватися у власному темпі, проте роботодавці все ж таки дивляться на наявність корочки. Можливо, колись ця система і зміниться, але поки що без освіти можна піти працювати тільки у сферу ІТ і то не завжди. При цьому, яке б місце не посідали навчальні заклади в різних рейтингах, вони мають дотримуватися певних “канонів” і керуються певними правилами – студенти мають їх дотримуватися.
Так, навчання передбачає прослуховування лекцій, підготовку до семінарських і практичних занять, а також виконання письмових робіт різного типу – рефератів, доповідей, курсових тощо. Щоб впоратися з усім треба витрачати дуже багато часу. Саме тому, у разі вибору на користь “класичної” освіти найкращою ідеєю буде звернутися в “Наука Сервіс”. У цій компанії можна замовити курсову роботу і ряд інших робіт. Співпраця з нами точно принесе вам задоволення, адже ми прекрасно знаємо, що таке висока якість підготовки робіт і чітке дотримання обумовлених термінів.
- Якщо ЗВО перебуває наприкінці рейтингу, то диплом не визнаватиметься роботодавцями?
Зовсім ні, позиція університету в рейтингу і диплом не пов’язані між собою. Інформацію щодо акредитації ЗВО можна почитати на офіційному сайті. 99% ЗВО із Консолідованого рейтингу видають дипломи державного зразка.
- Чи впливає позиція в рейтингу на вартість навчання в університеті?
Ні, вартість контракту формується виходячи з низки інших параметрів, серед яких матеріально-технічна база, можливість отримання подвійного диплома, місце розташування ЗВО тощо.