Життєві ситуації бувають різні. Процедура відновлення у вищому навчальному закладі не залежатиме від того, в чому криється причина виходу з нього: сімейні обставини сприяли тому, що студентові довелося тимчасово залишити навчання; його відрахували за неуспішність або були інші причини на те, щоб відстрочити отримання бажаної «скоринки». А може й зовсім у процесі навчання людині здалося, що кваліфікація, що отримується – далеко не межа мрій і пов’язувати своє життя з обраною спеціальністю не хочеться. Але, як це буває часто, пішовши в “практику” або через якийсь час приходить усвідомлення того, що обраний шлях був вірним, і треба його пройти до кінця.
Процедура відновлення залежить лише від того, скільки людина пропустила за час відсутності у ВНЗ, та наскільки змінилася програма (визначається академічна різниця) та курсу, з якого було відрахування.
Терміни для відновлення у ВНЗ
Потрібна допомога?
Наказ МОН “Про затвердження Положення про порядок переведення, відрахування та відновлення студентів вищих закладів освіти” не містить жодних конкретних термінів. Аналіз Положення дозволяє зробити висновок про те, що немає термінів, протягом яких можна відновитись у ВНЗ, або після яких студенту відмовлять у розгляді документів. Термін давності відрахування не є важливим, це означає, що продовжити навчання можна через рік, два, п’ять, десять років або будь-який інший термін.
Відновлення здійснюється ректором (або іншою уповноваженою особою) ВНЗ. Також на можливість проведення цієї процедури не впливають причини, через які студент перервав своє навчання, наявність трудового стажу у людини тощо. Тому навіть якщо вас відрахували давно, то не варто зневірятися. Завжди можна виправити ситуацію і повернутися до ВУЗу, щоб завершити розпочате.
Відновитися можна як і той ВУЗ, у якому розпочато навчання, так і в інший. Для магістрантів спеціальність має бути та ж, для студентів бакалаврату – та ж чи суміжна.
Причини відрахування
Студент може бути виключений:
- за власним бажанням (зникло бажання освоювати спеціальність, заміжжя, народження дитини тощо). Досить часто студенти вступають до університету за компанію з колишніми однокласниками, за порадою чи під примусом батьків тощо. І потім, через кілька років до них може прийти усвідомлення, що обрана спеціальність – це зовсім не те, з чим хочеться пов’язати своє життя, або поки хочеться більше піти в практику, або спробувати себе в іншій сфері;
- у зв’язку з переведенням до іншого університету чи академії. Перехід може бути обумовлений зміною місця проживання або появою бажання змінити вектор свого життя і продовжити навчання на іншій спеціальності;
- за станом здоров’я (потрібна наявність заключення ВКК);
- за академічну неуспішність. Це може бути не складання іспитів, заліків, відсутність захисту практики, дипломної роботи, курсової тощо. Зрозуміло, підготовка письмових робіт – далеко не найлегше завдання для кожного, часом навіть відмінники не можуть подолати якусь тему або знайти потрібну літературу. Ситуації бувають звичайно різні, але з більшості їх можна знайти вихід – головне вірити в себе, свої сили і при необхідності своєчасно делегувати обов’язки фахівцям;
- за порушення навчальної дисципліни та правил внутрішнього розпорядку ВНЗ. Сюди в основному належать прогули. Якщо аналізувати відрахування з цієї причини щодо її частоти, можна сказати, що вона мало зустрічається практично. Найчастіше керівництво університетів та академій досить лояльно ставиться до студентів за умови закриття всіх “хвостів” з предметів.
Порядок відновлення у ВНЗ після відрахування
Щоб реалізувати право на відновлення студенту необхідно:
- написати заяву на відновлення у ВНЗ. Ця заява розглядається протягом 14 днів, і за підсумками такого розгляду заявнику буде розтлумачено умови зарахування на навчання або причину відмови (про це далі у нашій статті). Також із заявою треба подати пакет документів, серед яких: паспорт чи свідоцтво про народження, фотографії, копія атестату зі школи, диплом про освіту (наприклад, при відновленні на магістратуру потрібний диплом бакалавра), академічна довідка тощо. Точний перелік документів завжди можна дізнатися у кадровій службі, приймальній комісії чи деканаті. На їх основі визначається академ. заборгованість;
- ліквідувати академічну різницю. Порядок її усунення встановлюється керівником вищого навчального закладу. Як правило, вона здійснюється до початку навчальних занять і, по суті, є обов’язковою умовою для відновлення студента (це визначає його відповідність вимогам, що висуваються до нього);
- одержати залікову книжку. Студенту, якого відновлено у вищому навчальному закладі, видається залікова книжка з проставленими перезарахованими предметами з відповідними оцінками, отриманими в іншому навчальному закладі (або в цьому ВНЗ раніше). Перезарахування предметів здійснює декан факультету (завідувач відділення).
Кому можуть відмовити у відновленні?
Щоб не марнувати свого часу, слід ознайомитися з деякими нюансами такого процесу, як відновлення студента у ВНЗ України, а саме:
- Студенти, які навчалися у неакредитованих недержавних вищих навчальних закладах, не мають права відновлення у державних вищих навчальних закладах. Цей момент слід брати до уваги ще при поданні документів для вступу до ВНЗ.
- Особи, які були відраховані з вищих навчальних закладів ІІІ, ІV рівнів акредитації, можуть бути відновлені на навчання до вищих навчальних закладів І, ІІ рівнів акредитації.
- Відновлення студентів на 1-й курс ВНЗ чинним законодавством заборонено. Ректор ВНЗ має право поновити на другий курс студентів, які були виключені з 1-го курсу, за умови ліквідації ними академічної заборгованості до початку наступного навчального року.
Згідно з рекомендаціями МОН, академічна різниця має бути не більше 20 кредитів, якщо вона більша – відновлення буде здійснено на курс нижче.
Висновки
Процедура відновлення у ВНЗ України досить проста, але слід розуміти, що чим більше часу минуло від часу відрахування, тим більшою буде академічна різниця і, відповідно, тим складніше і більше доведеться здавати при відновленні. Саме тому, якщо з’явилося бажання та можливість продовжити навчання, слід заздалегідь звернутися до керівництва ВНЗ із відповідною заявою. Здати за тиждень – дві всі заборгованості, погасити академ.різницю і з новими силами увірватися в 1 вересня вийде навряд. До того ж лише заява може розглядатися до 2 тижнів. Найкраще подумати про відновлення хоча б за місяць 2-3 до початку навчального року.
Зрозуміло, від хвороб ніхто не застрахований або іноді все виходить не так, як хочеться і доводиться виїхати з країни на час тощо. Це все зрозуміло, але якщо відрахування світить через неуспішність, це зовсім прикро. Адже якась курсова, диплом або щоденник з практики можуть дуже нашкодити і стати перешкодою на шляху до мрії.
Так от, якщо труднощі переведення з курсу на курс складаються тільки в роботах такого плану, то впадати у відчай і ризикувати не варто зовсім. Ви завжди можете звернутися до нашої компанії та замовити курсову роботу будь-якої складності з будь-якого предмета. Ми допомагаємо студентам впоратися з роботами з економіки, маркетингу, програмування, соціології, бухгалтерії, туризму, юриспруденції та інших спеціальностей.
Досвідчені та професійні автори компанії «Наука Сервіс» обов’язково врахують усі побажання та у найкоротші терміни підготують усе, що потрібно. Вони добре знають, яка має бути унікальність роботи, як уникнути плагіату в роботі, і які вимоги виявляються до змісту різних видів письмових робіт. Варто зазначити, що ми відрізняємося не лише високим рівнем професіоналізму та пунктуальністю, а й встановлюємо демократичні ціни на всі види послуг. Тож замовити у нас будь-яку роботу може дозволити собі кожен студент. З нами вам ніколи не доведеться дізнатися, що таке відрахування через неуспішність.
Якщо студента було відраховано з ВНЗ, який не має державної акредитації, то він може відновитися до державної установи?
- Ні, відновитись у державний університет не можна.
Чи можуть відмовити у відновленні через велику кількість часу після відрахування?
- Ні, згідно з чинним законодавством, це не є підставою для відмови у відновленні.
Скільки часу триває процедура відновлення?
- У середньому 1-2 місяці (з урахуванням розгляду заяви).