Журналіст, редактор, контент-менеджер, редактор, коректор – ті професії, яка “відкриваються” перед людиною, яка отримала освіту за спеціальністю «Філологія». Саме тому навчання на ній набуває сьогодні таких обертів та користується неабиякою популярністю серед молодих людей. Проте, щоб здобути омріяну “корочку” треба буде неабияк постаратися та виконати величезну кількість різних завдань, зокрема підготувати відповіді на різноманітні практичні завдання, написати курсову (може й не одну), підготувати дипломну тощо.
Хто такий філолог і чим він займається?
Філолог – це спеціаліст, який займається вивченням письмових текстів та забезпечує формування висновків на їх основі. Останні можуть стосуватися історії змістовного, стилістичного та мовного аналізу, змісту духовної культури суспільства, історію. Кар’єрні можливості філолога величезні, він може працювати вчителем, викладачем, коректором і не тільки.
В залежності від обраної професії буде мінятися й спектр завдань, які виконує людина. Так, наприклад, вибравши професію коректора ви маєте бути готові до того, що вам постійно треба буде працювати з величезними обсягами текстів, перевіряти їх на стилістичну грамотність, відсутність помилок, коректність оформлення тощо. При цьому слід бути готовим до того, що вільного часу на власне життя майже не залишиться, а рівень заробітної плати буде бажати кращого.
Потрібна допомога?
Філологія як наука: основні напрямки
Щоб стати затребуваним фахівцем на ринку праці студенту треба буде освоїти величезну кількість різноманітних напрямів, зокрема: текстологію, лінгвістику, літературознавство, лінгвістичну археологію, лінгвістичну філософію тощо.
Що потрібно для вступу на філологічний факультет?
Замість традиційного ЗНО (до періоду воєнного часу в Україні) у 2025 році, як і в минулому, заплановане складання НМТ. Щоб потрапити на факультет філології потрібно скласти екзамени з української мови (обов’язковий), історії України (обов’язковий); математики (обов’язковий), а також з одного з наступних предметів – українська література, іноземна мова, біологія, географія, фізика, хімія. Краще все ж таким обрати в якості факультативного предмету літературу, або іноземну мову. Також вам потрібно обрати вищий навчальний заклад, у якому є спеціальність «Українська мова та література».
Варто відзначити, що в деяких ВНЗ може бути передбачене складання додаткових внутрішніх вступних іспитів.
Які предмети здавати для вступу на філологію?
Щодо НМТ, то тут все, як звичайно. Відмінностей від інших спеціальностей немає. Факультативний предмет також можна обрати будь-який, проте краще вибрати іноземну мову чи літературу – вони дають більше балів.
Де навчатися на філолога в Україні?
Незважаючи на те, що війна внесла певні корективи в навчальний процес здобувачів вищої освіти, реалізувати свої бажання в плані отримання освіти може кожен. Сьогодні в нашій країні є багато вишів, де молоді люди можуть вивчити граматику, літературознавство, міжкультурну комунікацію та інші напрямки, пов’язані з філологією. Де б ви не навчалися, компанія “Наука сервіс” стане вашим надійним помічником упродовж усього навчання. У нас можна замовити будь-яку студентську роботу, починаючи від контрольної і закінчуючи публікацією Scopus.
Почати знайомство з цією дивовижною сферою можна як після закінчення 11 класів, так і після закінчення 9 класу. Який із варіантів краще вибрати сказати важко, адже кожен з них має свої переваги та недоліки. Аби вам було трохи легше визначитися з вищим навчальним закладом розповімо вам про ті університети з філології, які є найбільш популярними у країні сьогодні.
Найкращі філологічні університети України
Щоб знайти роботу після закінчення філологічного факультету варто максимально відповідально підійти до обрання навчального закладу для здобуття освіти. Викладання має здійснюватися на найвищому рівні, адже тільки так можна буде бути впевненим в тому, що всі предмети будуть гарно засвоєні, а отримані знання – актуальними та дійсно корисними. Високо цінуються на ринку праці молоді люди, які закінчили наступні вищі навчальні заклади:
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Цей вищий навчальний заклад відкриває величезні можливості для студентів з різних куточків країни. В ньому функціонують кафедри різного спрямування, зокрема кафедра англійської філології та міжкультурної комунікації, кафедра германської філології та перекладу, іноземних мов історичного та філософського факультетів та багато інших. Завершивши навчання студенти отримують величезний багаж знань, який дозволяє їм легко влаштуватись на роботу в різних сферах. Варто відзначити, що університет має бакалаврат, магістратуру, аспірантуру та докторантуру з зазначеного напрямку. Вартість навчання залежить від спеціальності та року навчання.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
У структурі філологічного факультету сьогодні перебувають Інститут франкознавства, Інститут літературознавчих студій, Лабораторія фольклористичних досліджень та Кабінет літератури української діаспори імені Петра Ґоя. Вищий навчальний заклад пропонує навчання на бакалавраті та магістратурі. Також в університеті функціонує аспірантура та докторантура. Навчання продовжується 3 рік 10 місяців.
- Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
Факультет функціонує з моменту створення вищого навчального закладу та пропонує величезну кількість можливостей для молодих людей. Серед доступних варіантів студенти можуть вибрати наступні варіанти:
- Українська мова і література та англійська мова (денна і заочна форми),
- Українська мова і література, літературне редагування (денна і заочна форми),
- Польська мова і література та українська мова (денна форма),
- Слов’янська філологія, літературне редагування і створення контенту (денна і заочна форми).
Це лише частина можливих варіантів. Репутація ВНЗ чудова й тому влаштуватися на роботу з дипломом цього вишу точно буде нескладно. Щодо вартості навчання слід зазначити наступне – все залежить від року та обраного напряму.
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
Навчання тут здійснюється на факультеті іноземних мов. ВНЗ має гарну репутацію та відомий світу вже понад 150 років. На факультеті функціонує ряд кафедр, зокрема кафедра германської філології та перекладу, кафедра англійської мови, кафедра лінгвістики та перекладу тощо.
Щодо вартості навчання, то можна зазначити наступне. Відтак, філологія (романські мови та літератури, перша – французька), ОП «Французько-український переклад та переклад з другої іноземної мови» обійдеться в 34 500 грн на рік. Навчання на бакалавраті складає 3 роки 10 місяців.
Таблиця 1. Вартість навчання на філологічних спеціальностях у провідних ВНЗ України
Назва ВНЗ |
Спеціальність |
Вартість навчання |
Київський національний університет імені Тараса Шевченка | Філологія (українська мова та література) | 50 900 грн (1-й рік), 52 300 грн (2-й рік), 54 900 грн (3-й і 4-й рік) |
Львівський національний університет імені Івана Франка | Китайська мова та література, українська мова та література | 43 632 грн/рік (навчання 3 роки 10 місяців) |
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна | Українська мова і література (бакалаврат, денна) | 23 000 грн/рік |
Українська мова і література (бакалаврат, заочна) | 10 000 грн/рік | |
Українська мова і література (магістратура, денна) | 27 600 грн/рік | |
Українська мова і література (магістратура, заочна) | 18 000 грн/рік | |
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича | Філологія (романські мови та літератури, перша – французька) | 34 500 грн/рік (навчання 3 роки 10 місяців) |
Чи можна піти вчитися на філолога після 9 класу?
Так, освоїти дану спеціальність можна не тільки після закінчення 11 класів, а й після 9 класу. Такий варіант ідеально підходить для тих, хто вже остаточно визначився з майбутньою професією та не бачить сенсу чекати. Говорячи про освітні заклади для вивчення мов, які дозволяють отримати омріяну освіту після 9 класу, то серед них варто відзначити:
- Відокремлений структурний підрозділ «Вінницький торговельно-економічний фаховий коледж Київського національного торговельно-економічного університету»
- Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж
- Дніпровський фаховий педагогічний коледж
- Фаховий коледж Київського міжнародного університету та інші навчальні заклади.
Почати навчання після 9 класу має наступні переваги:
- чим скоріше молода людина почне знайомитись з майбутньою професією, тим краще буде для неї, адже вона зможе скоріше набути навичок та отримати омріяну професію з більш високим рівнем заробітку;
- чим раніше людина почне знайомство з професією тим більше в неї буде часу зрозуміти те, що справді зможе принести їй задоволення в дорослому житті. Адже може статися так, що філологія – зовсім не те, що стане причиною задоволення й треба буде освоювати нову професію. В молодому віці перевчатися краще та легше.
Скільки заробляє філолог і ким можна працювати?
Отримавши диплом філолога перед людиною відкривається безліч можливостей. З ним можна влаштуватись на роботу викладачем, копірайтером, контент-менеджером, редактором журналу, перекладачем й не тільки. Все залежить від ваших бажань, отриманих навичок, знання мов тощо.
Середня заробітна плата складає 20-25 тисяч гривень, проте ця сума вкрай приблизна, адже все залежить від конкретної професії. Копірайтер, наприклад, заробляє зазвичай менше ніж редактор журналу з гучною назвою.
- Скільки коштує навчання на факультеті філології?
Вартість навчання залежить від вищого навчального закладу, освітнього рівня тощо. Орієнтовна вартість навчання складає 20-40 тисяч на рік.
- Які предмети викладаються на філологічному факультеті?
Під час навчання студенти вивчають мовознавство, літературознавство, лінгвістику тощо. Все залежить від кафедри на якій навчається здобувач освіти цієї спеціальності.
