Стоматологом є лікар, який здійснює лікування зубів, слизової оболонки ротової порожнини тощо. Ця спеціальність є затребуваною та престижною. Деяких вона приваблює можливістю отримувати високу заробітну плату (однак, висока заробітна плата – це не гарантія, це лише можливість, яка стане доступною у разі наполегливої роботи та вдосконалення навичок), деяких – тим, що ця професія це про можливість допомагати людям. Освоєння цієї професії займає довгі роки та є доволі складним – студенти під час навчання прослухають багато годин лекцій, виконають не одну практичну роботу, напишуть не одну курсову тощо. Тому тим, хто хоче опанувати цю професію слід добре подумати та підготуватись до важкої роботи.
Як обрати факультет стоматології?
Вибір навчального закладу – важлива подія в житті кожної людини, адже по суті ці декілька років дають квиток у майбутнє та багато в чому вирішують долю людини. До нього слід підходити виважено, аналізувати кожну деталь. Щоб факультет стоматології конкретного ВНЗ став саме тим щасливим квитком слід при його виборі орієнтуватись на наступні показники:
- публікаційну активність науково-педагогічних працівників, які працюють на факультеті. Чим вона вище, тим це краще, адже це свідчить про високий науковий потенціал викладачів, їх прагнення до вивчення проблемних питань, які виникають на практиці тощо;
- авторитет викладачів. Дати гарні знання можуть тільки ці люди, які мають за плечима великий досвід, в досконалості володіють методикою викладання тощо;
- вартість навчання. Витрачати останні кошти на навчання – не краща ідея, однак це не єдина стаття розходів, насправді на студента чатує необхідність вирішення питань з житлом тощо;
- строк навчання на факультеті. Деякі виші пропонують можливість завершення навчання в прискореному режимі (проте вартість контракту в такому випадку буде вищою).
Потрібна допомога?
Університет чи медінститут: де краще навчатися?
На це питання важко відповісти однозначно, адже фактично на рівень знань чи комфорт навчання назва закладу не впливає. Різниця університету та інституту полягає в більшій мірі в тому, що університет – це більше про науковість, наявність послуг з підвищення кваліфікації, можливість підготовки студентів різних спеціальностей. До того ж стоматологія є відносно вузьким напрямом медицини спеціалізація якого обирається тільки в інтернатурі. Саме тому радимо при виборі ВНЗ не орієнтуватись на його назву, а брати до уваги більш глобальні критерії.
Як обрати кафедру стоматології з досвідченими викладачами?
Важко відповісти, адже кафедри у ВНЗ зазвичай дуже великі – вони можуть нараховувати й по 30 осіб й дуже важко заздалегідь спрогнозувати які самі викладачі будуть вести пари саме у вас. А всі люди різні – хтось має великий досвід роботи за плечима однак не вміє доносити інформацію студентам зрозуміло, хтось має хист до викладання, проте розуміється не на всіх проблемах людей із зубами. Тому, вибираючи кафедру слід просто орієнтуватись на рейтинг вишу за різними показниками. Це може бути публікаційна активність співробітників ВНЗ чи то кількість студентів, які знайшли роботу за фахом після випуску. Також радимо брати до уваги відгуки щодо вишу, які можна знайти на незалежних платформах – так у вас буде менше шансів натрапити на якусь “непрофесійну” кафедру.
Скільки років навчатися на стоматолога?
В Україні навчання на стоматолога триває 5 років у закладах вищої освіти (медичних університетах) за спеціальністю “Стоматологія”. Після закінчення університету потрібно пройти інтернатуру, яка триває 1-2 роки (залежно від форми навчання). Тільки після цього можна отримати право на самостійну практику.
Отже, загальний термін підготовки стоматолога становить 6-7 років.
Тривалість навчання залежить від того, вступаєте ви на шлях отримання освіти у сфері медицини на базі 11 чи 9 класу та ваших амбіцій. Комусь достатньо торкнутися професії та працювати помічником лікаря, займаючись підготовкою кабінету до проведення процедур, хтось же не розуміє, як це не практикувати самостійно у майбутньому та працювати на когось. Звичайно, що це – про різний рівень відповідальності відповідно, різний рівень підготовки до роботи.
Особливістю навчання на стоматолога є те, що воно передбачає імперативне закінчення магістратури й унеможливлює поділ на бакалаврат та магістратуру. Навчання на стоматолога триває 4 роки 10 місяців. Після нього людина отримує кваліфікацію — лікар-стоматолог загальної практики та має продовжити навчання в інтернатурі. Тільки після неї можна практикувати самостійно. Варто зауважити, що в інтернатурі вже необхідно вибрати певну спеціалізацію – терапевт, ортодонт, дитячий стоматолог, стоматолог-хірург тощо.
Особливості навчання після 9-го класу
Щоб вступити до коледжу чи технікуму після 9 класу необхідно буде скласти тільки внутрішні іспити (також вступ може відбуватись на основі творчого конкурсу). Це максимально зручно для тих, хто переживає за НМТ та не впевнений у своїх силах.
Термін навчання складає 3 роки та 10 місяців. Проте варто зауважити, що цього забракне для самостійної практики. Отримавши диплом можна буде тільки забезпечувати підготовку кабінету лікаря до прийому пацієнтів, проводити базові профілактичні процедури тощо.
Де вчитися на стоматолога в Україні?
В нашій країні є безліч можливостей для людей, які прагнуть розвиватися в окресленому напрямі, вишів, які пропонують програми навчання на цій спеціальності, багато. Розглянемо деякі з них:
- Івано-Франківський національний медичний університет
ВНЗ пропонує навчання на базі 9 та 11 класів, може похизуватись доступними цінами на навчання, надає гуртожиток для здобувачів вищої освіти, пропонує навчання на бюджеті й не тільки. Стосовно відгуків щодо цього закладу, то вони доволі неоднозначні. Про цей ВНЗ говорять наступне.
- Буковинський державний медичний університет
Підготовче відділення, військова кафедра, навчання на бюджеті, доступна ціна контракту – це все про цей ВНЗ. Окремо варто відзначити відносно невисокий прохідний бал. У 2024 році прохідний бал складав близько 150 балів. Щодо відгуків, то вони також доволі неоднозначні. Зустрічаються як гарні, так і доволі погані відгуки, тому вибір залишається за вами.
- Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова
Цьому ВНЗ належить 28 місце в рейтингу вищих навчальних закладів «Топ-200 Україна» за 2024 рік. Він пропонує як безкоштовне, так і платне навчання (вартість контракту становить 47 900 грн), має гуртожиток для здобувачів вищої освіти з інших міст та області, військову кафедру тощо. Щодо відгуків, то вони дуже хороші, саме тому радимо придивитись до цього вишу уважніше.
- Дніпровський державний медичний університет
Вищий навчальний заклад може похизуватись гарною матеріально-технічною базою, високим рівнем викладання тощо. Однак варто зауважити, що навчання в цьому ВНЗ коштує доволі багато, за рік треба буде віддати 71 490 грн. Що ж до відгуків, то вони доволі непогані.
Інститут стоматології в Києві: можливості та перспективи
Вибравши з-поміж інших ВНЗ той, який знаходиться у столиці, ви точно не пожалкуєте, адже ВНЗ Києва – це про:
- високий рівень престижності;
- різноманітні активності для студентів. В інших містах України їх буде дещо менше;
- гарні можливості для розвитку студентів – більшість ВНЗ, які знаходяться у столиці, пропонують стажування за кордоном для молоді;
- гарні доглянуті гуртожитки;
- високий рівень підготовки науково-педагогічних працівників.
Що потрібно для вступу на стоматологічний факультет?
Щоб отримати гордий статус “студент стоматологічного факультету” необхідно:
- успішно скласти НМТ. Прохідні бали у ВНЗ різні, однак в будь-якому випадку вони доволі високі. Так, наприклад, у 2024 році до конкурсного відбору допускали вступників з конкурсним балом 150+. Щоб пройти на бюджет необхідно було мати приблизно на 25-30 балів більше. Саме тому радимо готуватись до вступу з репетиторами;
- визначитись з ВНЗ. Виш має підходити за всіма критеріями – місцезнаходження, вартість контракту, наявність гуртожитку (це важливо для осіб з інших міст) тощо;
- ознайомитись з деталями вступної кампанії – це необхідно для того, щоб не пропустити строки подачі документів, не забути про якісь документи тощо.
Які предмети здавати для вступу?
Щоб вступити до вищого навчального закладу після 11-го класу вам треба скласти НМТ. НМТ охоплює 3 обов’язкові іспити – українську мову, математику, історію України. Четвертим іспитом на НМТ може бути хімія, фізика, іноземна мова, біологія, географія чи українська література, його ви обираєте на власний розсуд.
Щоб отримати гарний результат НМТ варто заручитись підтримкою та допомогою фахівців, адже занять у школі зазвичай бракує для гарного засвоєння матеріалу. А тільки високий бал з НМТ може гарантувати вступ до вибраного вишу та стане великим кроком на шляху до омріяної професії. З репетиторами ви зможете краще підготуватись до вступу, зупинившись на важких для себе темах та знайшовши відповіді на всі питання.
Клінічна практика – це цікаво та поважно, однак щоб її розпочати вам доведеться пройти складний шлях навчання. Ми можемо зробити його легшим, адже під час навчання ви можете замовити студентську роботу в “Наука Сервіс” на кращих умовах для себе. Це дозволить бути впевненим у результаті й при цьому звільнити час для чогось іншого, потрібного чи просто більш цікавого.
