Можливості здобуття вищої освіти за кордоном для студентів України під час війни

Освіта є інструментом, який дає людям знання, вміння, інформацію, дозволяє їм розвиватися і знайти себе. Освіта збагачує світогляд, розширює можливості боротьби з несправедливістю, насильством, корупцією та багатьма неприємними моментами у житті суспільства. На жаль, в умовах військового конфлікту, здобуття освіти супроводжується великою кількістю перешкод – з ними стикаються і ті студенти, які залишилися в рідній країні, і ті, хто залишив її та поїхав до Європи, США тощо.

 

Сьогодні доступ до якісної освіти в умовах війни – це спільні зусилля держави, яка формує освітню політику, засновника, що забезпечує ВНЗ ресурсами; керівництва кожного окремого ВНЗ, яке відповідає за вдосконалення якості освіти та якість освітньої діяльності; науково-педагогічних співробітників, які постійно навчаються новому, щоби давати якісну освіту; студентів, які мають адаптуватися до нових умов навчання; батьків – які покликані всіляко сприяти тому, щоб їхні діти мали все необхідне отримання знань.

 

У цій статті ми розглянемо основні проблеми, з якими стикаються студенти у процесі навчання в університетах та академіях України, альтернативні можливості для студентів з України отримати диплом про освіту, корисні ресурси та багато іншого.

Потрібна допомога?

Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

     

    Основні фактори та проблеми здобуття освіти в умовах війни

     

    Щоб глибше вивчити це питання розділимо всіх студентів на кілька груп – тих, хто залишився в Україні та тих, хто переїхав жити за кордон (у даному контексті чи переїзд є тимчасовим або людина не планує повертатися, значення не має).

     

    Ті, хто залишився жити у Києві, Одесі, Львові, Хмельницькому, Запоріжжі та інших містах України, стикаються з такими проблемами як:

    • повітряні тривоги. Якщо вони мають місце вдень, тоді пара переривається до моменту закінчення тривоги (можливо таке, що тривога триватиме кілька годин і цілком логічно, що далі заняття продовжуються за графіком і пара просто пропадає). Коли ж тривога звучить уночі і діти змушені ховатися в підвалі, то на ранок ефективність їхнього навчання дорівнює нулю, адже цілком природно, що ночами людям потрібен повноцінний відпочинок;
    • вимкнення електроенергії. Дистанційне навчання передбачає наявність у студентів та викладачів постійного доступу до Інтернету. У той же час відключення світла не дозволяють включити комп’ютер (презентації зручніше дивитися все ж таки на комп’ютері), забезпечити роботу смартфона в потрібному часовому діапазоні, та й інтернет у такому випадку буде відсутній, або буде дуже слабким.

     

    Не варто забувати про те, що члени багатьох сімей пішли захищати батьківщину і тому сюди варто додати постійне почуття тривожності, стреси і т.д. Відповідно, ключовими викликами освітнього процесу в умовах війни є нестабільні умови навчання, обмеженість способів організації навчально-пізнавальної діяльності, зниження мотивації та нестабільний психоемоційний стан студентів та викладачів.

     

    Компенсація втрати у навчальному часі (пропущені навчальні заняття) найчастіше відбувається через надання учням навчальних матеріалів (презентація, відео, аналогічні навчальні заняття онлайн) та завдання самостійної обробки. Рідше проводяться групові та індивідуальні консультації, додаткові заняття. У той же час складно оцінити, як часто реалізовувалися зазначені заходи, враховуючи, що тут знову ж таки мають місце такі проблеми, як відсутність електрики та Інтернету, брак вільного часу у педагогів, різні часові пояси у студентів та викладачів (адже викладачі їхали за кордон), небажання у студентів та батьків виділяти додатковий час на навчання.

     

    Люди, які виїхали з країни, також зіткнулися з низкою труднощів. В тому числі:

    1. Відсутність чіткого розуміння дій там. Куди йти? До кого звертатись? Ці та інші питання виникають у головах у тих, хто тільки приїхав за кордон – вирішення питань із документами, переїзди вимагають часу, а воно йде, і навчальна програма невблаганно рухається вперед. Адже треба потім наздогнати все втрачене;
    2. Незнання мови. Щоб вступити до зарубіжного ВНЗ, необхідно знати мову приймаючої країни або англійську, і це повинні бути досить глибокі знання. Якщо ж на пільгових підставах і вдасться пройти конкурс, то потім буде складніше в рази – треба одночасно й програму виконувати, та “хвости” підтягувати;
    3. Складність адаптації через призму психології. Якщо вдалося виїхати за кордон сім’єю чи друзями, тоді це найпростіше. Якщо ж студент виїхав за кордон сам, тоді дуже складно прийняти той факт, що всі близькі люди далеко, звернутися за допомогою у разі чого нема до кого і т.д.

    Сюди також додаються складності стикування часових поясів та психологічні складнощі.

    Міжнародні можливості навчання

     

    США та європейські країни активно пропонують свою допомогу Україні не лише у плані фінансування, гуманітарної допомоги тощо, а й у сфері здобуття освіти. Звертатися за додатковою інформацією краще безпосередньо до конкретного ВНЗ, який вас цікавить – процес подання документів для переселенців та біженців з України зараз значно спрощений, але він не ідентичний у різних ВНЗ. Розглянемо деякі основні важливі моменти вступу до закордонного ВНЗ:

     

    • слід вирішити питання з документами. Потрібно зібрати пакет документів (паспорт, код, диплом, сертифікати тощо) та по можливості зробити їх нотаріальний переклад англійською мовою;
    • необхідність володіння іноземною мовою. Коли йдеться про країну, що приймає, то все як правило складніше, адже іспанська, італійська, французька або грецька не так поширені у нас, як англійська, тому треба обов’язково уточнити цей нюанс;
    • вартість. Деякі ВНЗ готові прийняти студентів на безкоштовну форму навчання (наприклад, Scuola Normale Superiore di Pisa (Італія, Піза), University of Oslo (Норвегія, Осло), інші – готові надати пільгові ціни, проте є низка навчальних закладів, у яких вартість фіксована для всіх;
    • вартість проживання. У деяких університетах є можливість проживати в гуртожитку за мінімальну плату, в інших же таких пропозицій немає і варто задуматися над можливістю оплати оренди житла.

    Як правило, безкоштовне навчання доступне тим, хто закінчив школу чи коледж з відзнакою, має вагомі досягнення у науковій сфері тощо.

    Для тих, хто вже навчається у ВНЗ (а не є абітурієнтом), доступні й інші варіанти пошуку можливостей. Можна просто прийти до міжнародного відділу та дізнатися з якими ВНЗ за кордоном співпрацює університет чи академія – наявність підписаного меморандуму чи договору дозволяє виїхати на навчання за обміном тощо на найкомфортніших умовах.

     

    Онлайн-освіта під час воєнного конфлікту

     

    Спочатку пандемія, а потім і війна стали причинами, через які онлайн-освіта стала основною для українців і не тільки. Саме тому величезна кількість різних курсів та платформ пропонують навчання у такому форматі. Є курси вивчення мов, а також ті, що спрямовані на здобуття професії або поглиблення знань у межах певної спеціальності. Розглянемо деякі з них:

     

    1. Prometheus – платформа, на якій зібрані різні онлайн-курси з різних тем, серед яких: фінанси, курси з ІТ-спеціальностей, особистісний розвиток, вивчення мов, проектний менеджмент і не тільки;
    2. Edera – сайт, на якому можна дізнатися про особливості використання штучного інтелекту в освітньому процесі, поглибити знання в галузі антикорупційного законодавства чи ґендерної рівності і не тільки;
    3. Wisecow – унікальна платформа для тих, хто хоче познайомитися ближче із кіно, журналістикою, модою і не тільки;
    4. Humanitarium. На цьому ресурсі зібрані цікаві семінари та відеокурси з філософії, соціології, мистецтвознавства, дизайну, літератури, реклами. Є як безкоштовні курси, і платна передплата;
    5. Безкоштовні курси програмування для громадян України від CyberBionic Systematics – освітній онлайн ресурс ITVDN. На ньому зібрано безліч курсів з різних напрямків IT сфери.

     

    Такі ресурси звичайно не замінять навчання в університеті, але дозволять швидше наздогнати програму, поглибити знання та усунути прогалини.

     

    Інші корисні ресурси для студентів, у чиїй рідній країні йде війна

     

    • Телеграм-бот EducationUaBot — цей проект було створено у Міністерстві освіти та науки України за підтримки Швейцарії та швейцарсько-українського проекту DECIDE. Його використання допоможе знайти за кордоном не лише ВНЗ, до якого абітурієнти можуть подати документи, а й садок чи школу. Щоб розпочати пошук потрібної установи, потрібно вказати своє ім’я та обрати одну з 31 країн, серед яких Австрія, Латвія, Литва, Німеччина, Італія, Франція, Швеція та інші.
    • The GermanUkrainian Academic Society – величезна база даних, де можна знайти просто величезну кількість корисних ресурсів щодо навчання та підтримки українців у Німеччині, Австрії, Франції, Північній Америці та багатьох інших країнах.
    • Також можна скористатися списком університетів, які допомагають українським студентам та науковцям на англомовній освітній платформі Erudera. На платформі містяться іноземні пропозиції від університетів усього світу (близько 70 штук), включаючи США, Австралію та Канаду.
    • ScienceForUkraine – це громадська група волонтерів-дослідників та студентів з академічних установ Європи та всього світу, які допомагають українцям. За допомогою можна звернутися через сайт, переглянути весь список закладів, згодних співпрацювати з українськими вченими.

     

    Освіта – те, що відкриває перед студентом широкі перспективи, без “кірочки” навіть у наш час, на жаль, на роботу не влаштуватися (хоча багато хто ставить під сумнів необхідність закінчення ВНЗ та просуває точку зору, згідно з якою для здобуття престижної професії можна просто закінчити хороші курси). Війна вибила багатьох з колії, проте, незважаючи на якісь поблажливості щодо якості лабораторних, контрольних та інших робіт, є те, що є непорушним – якість ВКР.

     

    Усі дипломні роботи проходять, як і раніше, перевірку системою Антиплагіат і досить скрупульозно оцінюються і науковим керівником, і членами комісії (у разі перевірки нікого не цікавитиме війна, а ось неналежне виконання науково-педагогічним співробітником покладених на нього обов’язків – напевно). І тому якщо дипломна на носі, а ви розумієте, що впоратися з нею без сторонньої допомоги не вийде, тоді варто замовити дипломну роботу в компанії “Наука Сервіс”. Ми пропонуємо студентам максимально вигідні умови замовлення, а саме: гарантію якості послуг, дотримання обумовлених термінів, широкий вибір спеціальностей, доступні ціни на різні види послуг, європейський рівень обслуговування і не тільки.

     

    • Чи можна вступити на бюджет до закордонного ВНЗ?

    Так, велика кількість установ у Німеччині, Іспанії, Польщі та інших країнах готова прийняти студентів з України на бюджетну форму навчання. Але тут важливо розуміти, що до них пред’являються високі вимоги щодо знань у галузі обраної спеціалізації, а також володіння іноземною мовою.

     

    • Які документи потрібні для вступу до закордонного ВНЗ?

    Перелік документів, які потрібні для вступу, зазвичай вказано на офіційному сайті. Також його можна запросити у  приймальної комісії. Зазвичай він включає: паспорт, атестат зі школи, свідоцтво про народження (або паспорт), фото. Однак перелік може змінюватися, так само як і вимоги до кількості копій, їх засвідчення тощо.

    Рейтинг

    0 / 5. 0

    Потрібна допомога?

    Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

          Напишіть свій відгук