ВАК статті, а тепер вже правильніше говорити – фахові статті категорії Б, є обов’язковим елементом наукової діяльності аспірантів, дослідників і студентів. Наявність власної публікації в авторитетному журналі – це одночасно просте і максимально складне завдання, до якого прагне кожен поважаючий себе вчений.
У чому особливості статей ВАК?
Перше, з чого потрібно почати – ВАК статті є старою назвою. На сьогоднішній день їм на зміну прийшли так звані статті категорії Б або «фахові» статті. Саме в цьому ключі слід сприймати всю інформацію.
Наукові статті – бонус за участі в конкурсах на отримання грантів і відмінний варіант провести апробацію дослідження
Серед безлічі наукових статей ВАК матеріали цінуються якістю і особливим форматом.
Потрібна допомога?
- По-перше, вони публікуються в рецензованих спеціальною комісією журналах, багато з яких вважаються міжнародними. А це вже рівень.
- По-друге, кількість сторінок таких робіт набагато менше середнього показника. Ліміт обмежується 8-10 аркушами. Обсяг стандартних статей може варіюватися від 2 до 30 сторінок.
- По-третє, вимоги до змісту та оформлення. Набагато вище і жорсткіше.
- По-четверте, для ВАК статей обов’язкова наявність анотації, титульного аркушу і ключових слів національною та англійською мовою.
Перераховані пункти є основними, але не єдиними відмітними особливостями. Наявність публікацій категорії Б, або як ми продовжуємо їх по-старому називати – ваківських статей, відіграє визначальну роль при допуску здобувачів наукового ступеня до захисту дисертації.
Кожен журнал передбачає свої вимоги до наукових статей. Їх необхідно уточнювати в актуальній редакції на офіційному сайті
Вимоги до змісту та оформлення статті ВАК
Важливо відзначити, що перехід до нової назви і статусу статей – фахова статті – не змінив жорсткості вимог. У той час як американська і європейська наукова система віддають перевагу змісту, багато в чому спрощуючи форму, наше реформування поки не полегшило долю молодих вчених. Але, як то кажуть, нам не звикати. Зробимо потрібну оболонку.
Перша й головна умова – структура. Стаття ВАК не може бути хаотичним твором на вільну тему. Незалежно від дисципліни, розкритої проблематики та інших параметрів, матеріал повинен містити:
- Назву;
- Інструкцію;
- Вступну частину;
- Дані про проведене дослідження;
- Висновки;
- Заключну частину;
- Список літератури.
Це must have будь-якої наукової статті. Крім того, обов’язкові вимоги включають дотримання критерію унікальності. Універсальний показник – 90%. Перевірка потрібна по всім ключовим алгоритмам виключення плагіату. Грамотність, дотримання наукового стилю, логічність, достовірність усіх даних навіть не обговорюються. Це неодмінна умова допуску до публікації і подальшого цитування. Статті категорії Б або ВАКівські статті – наукове дослідження в мініатюрі. Про це необхідно пам’ятати.
Головна рекомендація – писати наукову статтю під конкретний варіант. Так набагато легше дотримуватися вимог без шкоди стилю написання і суті роботи
Рекомендації з написання фахових статей ВАК
Є базові принципи наукової діяльності, які забезпечують академічну добропорядність. А без неї, як ми знаємо, у великому світі науки зараз робити нічого. Отже, готуючи статтю категорії Б, пам’ятайте про такі аспекти:
- Авторські права. Свої власні і третіх осіб. Собі їх потрібно забезпечити – ніякого зливу інформації і чітке дотримання всіх етапів публікації. Право чужих потрібно неухильно дотримуватися – плагіат і несанкціоновані запозичення тягнуть юридичну відповідальність.
- Коректність. Науковий світ переповнений дискусійними питаннями. Це не привід принижувати і ображати позицію інших авторів, навіть якщо вам вона повністю чужа. У науковій статті допускається тільки коректне спростування концепцій інших дослідників.
- Грамотне складання заголовку. Він повинен відображати тему і суть роботи, а також виправдовувати очікування читачів після ознайомлення з повним текстом. При цьому заголовки в стилі «жовтої преси» неприпустимі. Елементи публіцистики, навіть стриманої, потрібно уникати.
- Чіткість, логічність, структурованість. Науковий стиль не тотожний абсурдному і складному тексту. Ви як геній можете погнатися за думкою углиб нетрів, але такий хід може бути недоступний для аудиторії. Тому намагайтеся максимально зрозуміло викладати хід своїх думок і аналітику.
Вам потрібні наукові статті категорії Б або матеріали для ВАК публікацій, а натхнення немає? Це не проблема. Компанія «Наука Сервіс» підготує бездоганні матеріали для публікацій на замовлення.