18.11.2021 Час читання: 3 хвилин

Намає часу на написання дипломної роботи?

Довір це кандидату наук!

Дізнатись ціну

Зміст

Таблиці вважаються грамотним доповненням змісту дипломної роботи. Вони доречні, якщо в міру, і цікаві за правильної подачі. При цьому є низка вимог до оформлення та складання таких наочних матеріалів. У цій статті ми зібрали основні положення для того, щоб допомогти студентам.

 

Розміщення таблиць та малюнків

 

Залежно від теми дипломної роботи допустима кількість таблиць може відрізнятись. У середньому прийнято вважати, що два-три елементи візуалізації одного розділу достатньо. Із малюнками аналогічно.

 

Табличний матеріал розміщується відразу після тексту, в якому він згадується вперше. Якщо про інформацію в таблиці йдеться неодноразово, дублювання не потрібно, досить просто зробити посилання на вже розміщену версію.

 

Таблиці розміщуються одразу після абзацу на цій самій сторінці. Якщо вони надто об’ємні, тоді – на наступному аркуші. При цьому між текстом та таблицею залишається пусте місце. У виняткових випадках, через масштабність чи об’ємність, такий матеріал обособлюється і виноситься в додатки. Так можна використовувати інший розмір друкованого паперу – А3.

 

Не можна керуватися принципом, де зображення буде виглядати краще. Головне – зміст та послідовність. Крім того, таблиці не повинні замикати або починати розділ, пункт розділу. Після та перед таким матеріалом завжди повинен бути текст.

 

Правила та рекомендації щодо оформлення

 

При оформленні таблиць та зображень слід керуватися такими правилами:

  1. Нумерація із застосуванням арабських цифр. Вона здійснюється за розділами і з кожного розділу починається заново. У кожної таблиці та малюнка номер із двох цифр через крапку. Перша означає номер розділу, друга – номер таблиці у розділі. Наприклад, Таблиця 1.3. При цьому знак номера не ставиться.
  2. Слово «Таблиця» прописується повністю, з великої літери.
  3. Кожна таблиця має назву. Вона вказується через дефіс після номера без крапки. Назва не повинна бути надто об’ємною. Бажано вкластися в одне речення. Назва прописується відразу над таблицею без абзацу з вирівнюванням по лівому краю.
  4. Між таблицею та малюнком і текстом зверху та знизу має бути відступ в один рядок.

 

Крім таблиць та малюнків активно використовуються блок-схеми. Їхнє оформлення проводиться аналогічно. Щодо шрифту та інших елементів оформлення, рекомендації обмежуються науковим стилем. Кольорові фони, яскраві шрифти, підкреслення, виділення курсивом та інші хитрощі не рекомендуються.

 

Правила перенесення таблиць

 

Загальна рекомендація – перенесення таблиць небажане. Якщо цей елемент уміщається на одну сторінку – ідеально, навіть коли для цього доводиться перескакувати на наступний аркуш та залишається білий пропуск. Однак великі порожні прогалини теж небажані. Наприклад, безглуздо виглядають «одинокі» два рядки вгорі і порожнеча далі.

 

У ситуаціях, коли розрив таблиць неминучий, важливо орієнтуватися ряд правил. Якщо граф досить багато, то частину таблиці потрібно розміщувати одну під іншою, і повторювати верхівку тексту. При множині стовпців допускається їх продовження на наступній сторінці, і в нових частинах повторюється бокові частини таблиць.

 

 

Щоб полегшити навігацію, при переносі елементів застосовується нумерація граф і стовпців. У кожній частині таблиці повторюється шапка або хоча б номери. На новій сторінці пишеться фраза: “Продовження таблиці (номер)”, ліворуч, без абзацу.

 

Занадто об’ємні таблиці виносяться за межі тексту у додатки. Однак не варто зловживати такими методами та перевантажувати дипломну роботу посиланнями.

 

Заповнення таблиць у дипломній роботі

 

Зміст таблиць має відповідати тематиці дипломної роботи та бути доречним у контексті конкретного тексту. Серед інших обов’язкових правил:

  • велика перша літера для кожного заголовка, і мала – для підзаголовків;
  • однину словоформи для заголовків і підзаголовків, проставлення точок після них;
  • заголовки та підзаголовки мають бути горизонтально розташовані;
  • окремі стовпці вирівнюються по центру, а рядкові заголовки – по лівому краю;
  • прочерк у рядках, у яких немає інформації;
  • вирівнювання цифрових показників у центрі;
  • однорядковість горизонтальних осередків;

 

Таблиці заповнюються стандартним шрифтом та кеглем. Допустимо скорочення розміру до 10 кегля. При цьому важливо, щоб візуально текст був би доступним для сприйняття і зрозумілим. Важливою є точність, лаконічність, чіткість, ємність інформації. Таблиці за обсягом не можуть бути більшими за основний текст.

 

Нюансів та тонкощів багато. Таблиці заповнювати нескладно, якщо знати правила та мати досвід. Компанія «Наука Сервіс» пропонує студентам з усієї України виконати будь-які завдання на замовлення. З нами не виникне проблем із жодною студентською роботою.

Рейтинг Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *