Хоч би якою чудовою була дипломна робота, без рецензії її не допустять до захисту. З поганою рецензією, до речі, також. Ці 2-2,5 аркуші доленосні. Якщо ви, як і більшість студентів не маєте поняття, як і ким пишеться рецензія, ця стаття буде корисною.
Рецензія до диплому: що це і навіщо вона потрібна
Короткий аналіз та оцінка якості випускної кваліфікаційної роботи називається рецензією. Це невеликий документ на 2 – 2,5 друкованих аркушів, у якому авторитетний фахівець висловлює свою думку щодо характеристик, змісту та оформлення.
Потрібна допомога?
Буквально як у легендарній фразі «Скарати не можна помилувати» кома вирішує все, у нашому випадку це «все», а саме допуск до захисту, вирішує рецензія. Відмінно, якщо вдалося отримати позитивну оцінку профі – комісія автоматично прихильно ставиться до автора дослідження.
Отак можуть виглядати рецензії.
Хто складає та підписує рецензії
Якщо говорити про те, як належить, авторами рецензій можуть бути фахівці:
- з вищою освітою за профілем теми,
- які не працюють на тій самій кафедрі, до якої прикріплено студента,
- і не мають жодних тісних зв’язків із науковим керівником та самим власником дипломної роботи.
В ідеальній моделі світу випускних кваліфікаційних робіт це ще й кандидати чи доктори наук, професори та світила галузі. Але таких на всіх випускників не вистачить, та й не дуже їм потрібно рецензувати кожного. Тому чудова альтернатива – керівник підприємства, на якому студент проходив переддипломну практику.
Хто підписує – визначились. Тепер поговоримо, хто пише рецензію. За ідеєю це одне й те саме обличчя. Але суворі реалії буднів без двох хвилин дипломованого спеціаліста показують, що йому й писати рецензію. Та ще й таку, щоб сподобалася рецензенту – інакше підпису не буде.
З чого складається структура рецензії
Структура включає чотири обов’язкові пункти: назва, актуальність, основна частина та висновок.
З першим та останнім пунктом усе гранично зрозуміло. У назві необхідно вказати тему диплома, назву кафедри, факультет, прізвище автора дослідження. Замикають рецензію дані про самого рецензента, його підпис, а також печатка установи.
Другий пункт з актуальністю відображає, наскільки робота потрапила в заявлену тему і чи актуальні в ній аспекти. Із цим теж не повинно виникнути проблем. Двох-трьох речень достатньо.
Основна частина рецензії
Найбільша і важлива частина структури рецензії поділяється на кілька фрагментів:
- Загальна оцінка – що є, як співвідносяться розділи, наскільки логічним є виклад. Іншими словами, ефект першого враження.
- Характеристика першого розділу – як опрацьовано теорію, як донесено суть дослідження.
- Опис практичного розділу – що вдалося автору, наскільки глибоко та якісно проаналізовано практичні матеріали.
- Оцінка практичної значущості – чи можна застосувати рекомендації автора практично, наскільки вони підходять конкретної сфери.
- Заключна оцінка – які позитивні та негативні сторони диплома.
- Загальна оцінка роботи, підсумована рецензентом – тут пан чи пропав.
Так схематично можна уявити будь-яку рецензію. Але, з урахуванням конкретної ВКР, одні пункти можуть розкриватися ширше, інші вже. Якщо в дипломі є експериментальна частина, її також обов’язково потрібно оцінити.
Правила написання рецензії на дипломну роботу
Рецензія має давати грамотну та об’єктивну оцінку диплома. Ось невеликий чек-лист, що обов’язково потрібно оцінити:
- Як автор проаналізував літературу на тему: нова, актуальна, різнобічна, великий обсяг джерел.
- Як структурований диплом. Наскільки логічно та послідовно написаний текст.
- Чи є елементи наочності – таблиці, зображення, схеми, і чи на своєму місці.
- Зміг автор показати високий рівень освоєння теорії на тему чи ні.
- Чи можна назвати проведений аналіз якісним?
- Чи вдалося автору розробити практичні рекомендації та наблизити вирішення озвученої проблеми.
- Як оформлено дипломну роботу.
- Наскільки якісно та повно викладено висновки щодо кожного розділу та у загальних висновках.
Тобто, завдання рецензента – досліджувати роботу вздовж і впоперек і зробити висновок щодо кожного розділу та блоку. Ніщо не повинно залишитись непоміченим.
Якщо в рецензії є абзац із вадами, важливо грамотно їх подати. Наприклад, «Не можна не погодитися з думкою автора, але його аргументація є недостатньою». Тобто якщо і вказувати на недоліки, то, як би з натяком, що все нормально, але могло б бути ще краще.
Якщо ви зіткнулися з труднощами при спробі самостійно написати рецензію – не засмучуйтесь. Завжди можна замовити рецензію, доповідь, відгук та цілу дипломну роботу у компанії «Наука Сервіс». Ми знаємо, як вам допомогти!