Як стати доцентом?

Здобуття диплома про вищу освіту, навчання в аспірантурі, підготовка та захист дисертації, а що далі? Як реалізувати себе у освітній сфері? Як стати впізнаваною людиною у наукових колах? Які цілі далі ставити перед собою? Ці та багато питань рано чи пізно з’являються в голові у кожного, хто вирішив пов’язати своє життя з наукою. Отже, наступним важливим етапом є отримання вченого звання доцента. Цю статтю ми вирішили присвятити саме цьому питанню.

 

Поняття та характеристика доцентів

 

Варто відразу зазначити, що термін “доцент” має 2 значення у науковій сфері.

  1. У першому випадку йдеться про посаду на кафедрі. Зайняти її може людина, яка має науковий ступінь кандидата чи доктора наук. У такому розумінні термін використовується в європейських країнах та США.
  2. У другому випадку мається на увазі вчене звання доцента. Таке розуміння є характерним лише для України. Воно присвоюється науково-педагогічному співробітнику ВНЗ, який пройшов довгий шлях і відповідає низці критеріїв, закріплених на законодавчому рівні.

 

Потрібна допомога?

Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

    Які вимоги до звання доцента висуває ВАК (ДАК)?

     

    Вимоги до майбутнього доцента закріплені у Порядку присвоєння вчених звань науковим та науково-педагогічним співробітникам. Залежно від спеціальності, в області якої працює людина, вони можуть трохи відрізнятися, проте в цілому будуть схожі між собою. Так, наприклад, щоб бути удостоєним вченого звання доцента в галузі культури та мистецтва людина має:

     

    • здійснювати педагогічну діяльність відповідно до навчального плану ВНЗ, у тому числі виконувати індивідуальну роботу з оволодіння художніми вміннями та навичками;
    • безпосередньо впливати на формування професійної майстерності майбутнього художника;
    • здійснювати навчальну діяльність не менше ніж 5 навчальних років на посаді асистента, викладача (та інших), у тому числі останній календарний рік на одній кафедрі (в одному ВНЗ). Це може бути також сумісництво або трудовий договір (контракт) з погодинною оплатою;
    • бути удостоєний почесного звання “Народний артист України”, “Народний художник України”, “Народний архітектор України”, “Заслужений діяч мистецтв України”, “Заслужений артист України”, “Заслужений художник України” тощо (точний список міститься у вищезгаданому Положенні);
    • мати значні особисті творчі здобутки тощо.

     

    Для тих, хто проводить дослідження у галузі адміністративного права, кримінального права чи інших сфер юриспруденції, вимоги дещо інші. Там, наприклад, треба підготувати ще мінімум 1 статтю, яка індексуватиметься міжнародною наукометричною базою Скопус або WOS.

    Якщо для вас здобуття вченого звання важливе, слід максимально детально вивчити Положення. Так якщо для цього потрібна стаття Скопус, слід задуматися про її підготовку заздалегідь (іноді на індексацію може знадобитися до року).

    Як присвоюється посада?

     

    Здобуття вченого звання доцента – набагато клопітніший “захід” порівняно з отриманням посади. У першому випадку необхідно підготувати базу (йдеться про відповідність ряду критеріїв про які йшлося вище), потім – зібрати весь пакет документів, які підтверджуватимуть відповідність людини низці цих вимог, після – провести відкрите заняття для студентів чи курсантів ВНЗ. Як правило, відкрита лекція – лише формальність, адже всі чудово розуміють, що людина, яка працює 5 років, публікує статті, пройшла міжнародне стажування просто не може погано показати себе на лекції.

    Однак, це все ж таки зайвий привід для нервів. Адже на такій лекції буде присутня комісія, професора, а можливо й сам ректор. У другому – все простіше. Якщо на кафедрі є вакантні посади доцента, то таку посаду можуть запропонувати людині, яка має науковий ступінь кандидата наук (доктора філософії).

     

    Що дає звання доцента?

     

    Не можна сказати, що вчене звання відкриває перед людиною відразу всі перспективи або додає як такої популярності. Насправді, публікувати результати своїх досліджень у різних журналах можна і без нього, подавати заявки на отримання грантів – також. Це більше про певний статус та формування основи для того, щоб у майбутньому здобути науковий ступінь доктора тощо (можливість бути першим опонентом на захисті дисертації і не тільки).

     

    Щоправда, є ще один момент – надбавка у вигляді 25% до посадового окладу. Це досить приємний “бонус”, особливо якщо взяти до уваги той факт, що людині “з науки” доводиться регулярно вкладати гроші у свій розвиток – підтримувати рівень англійської мови, публікувати результати досліджень у журналах, писати книги та публікувати їх тощо.

     

    Відмінність доцента від професора

     

    Поняття “професор”, як і “доцент”, має кілька трактувань. Вони аналогічні. Професор – це посада на кафедрі і вчене звання. Відмінність полягає в тому, що професор – це наступний щабель кар’єрних сходів. Щоб, наприклад, отримати вчене звання професора, необхідно мати науковий ступінь доктора наук, опрацювати не менше 10 років на різних посадах на кафедрі тощо. Вимоги врегульовані Порядком, про який йшлося вище.

     

    Нюансів отримання вченого звання доцента насправді чимало, розібратися в них не так просто, а зробити все, щоб відповідати вимогам і зовсім складно. Коли науковий чи науково-педагогічний співробітник стикається із цим безпосередньо, то часто йому стає “не до жартів”. Начебто і рухатися далі хочеться, але паперової тяганини і головного болю при цьому буде чимало. Кафедра ж (в особі завідувача), та й керівництво ВНЗ зазвичай не підтримує затягування процесу – адже це про престижність. Тому, якось ухилитися точно не вийде, та й не потрібно це насправді.

     

    Щоб навчальний рік із його парами, проходження стажування та публікація статей не стали справжнім пеклом і причиною безсонних ночей слід раціонально підійти до вирішення питання. Зменшити навантаження шляхом скорочення робочих годин на кафедрі – ідея не з найкращих, адже отримувати меншу зарплату не найприємніше. Стажування теж ніхто замість вас не пройде, а ось підготовку наукових праць можна делегувати фахівцям. Особливо коли йдеться про публікації Скопус, які вимагають багато часу та сил.

     

    Замовити статтю Scopus можна у нас. Компанія “Наука Сервіс” із задоволенням допоможе реалізувати проект будь-якої складності. Ми маємо за плечима величезний досвід у виконанні робіт такого плану і у нас можна замовити роботу за будь-якою спеціальністю, психологією, юриспруденцією тощо. Окрім високої якості підготовки робіт та широкого діапазону спеціальностей ми можемо похвалитися також пунктуальністю наших авторів – вони завжди віддають роботи в обумовлені терміни і навіть раніше.

     

    • Для отримання звання доцента обов’язково мати 5 років стажу в одному ВНЗ?

    Ні, 5 років – загальний стаж, безперервним має бути лише останній рік. При цьому кафедра має бути теж одна.

     

    • Чи обов’язково мати сертифікат, що підтверджує рівень володіння іноземною мовою на рівні не нижче за В2 для отримання вченого звання доцента за спеціальністю “Право”?

    Так, наявність сертифікату є однією з вимог, зазначених у Порядку присвоєння вчених звань науковим та науково-педагогічним співробітникам.

    Рейтинг

    0 / 5. 0

    Потрібна допомога?

    Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

          Напишіть свій відгук