Зміст
- Поняття і структура магістерської роботи
- Вимоги до написання та оформлення магістерських робіт
- Алгоритм написання магістерської роботи
Захист магістерської роботи – довгоочікуваний, відповідальний і багато в чому доленосний момент. Але цьому передує довгий і не завжди простий шлях написання. Нехай натхненням для вас стане велика мета і перспективи. Ми в свою чергу в цій статті розставимо головні акценти, які стануть корисними порадами та орієнтирами.
Поняття і структура магістерської роботи
Підсумком освітнього процесу в магістратурі стає написання випускного кваліфікаційного дослідження. Його прийнято називати магістерською дисертацією. Студент може вибрати абсолютно будь-який об’єкт в рамках своєї спеціалізації: подія або явище, систему або процес, закономірність чи механізм. Головне – знайти шляхи дослідження в новому, ще не розкритому ракурсі.
Магістерська робота повинна бути:
- Актуальною – нікому не цікаво вивчати можливості умовних відеомагнітофонів, якщо вони вже своє віджили і навряд чи повернуться в тренди.
- Грамотною – це безумовний критерій оцінки, що визначає, наскільки майбутній магістр відповідає своєму статусу.
- Унікальною – боротьба з плагіатом активно проводиться у всіх сферах наукового життя, і випускники університетів також підпадають під цю хвилю.
- Науковою – часи есе і шкільних творів позаду, публіцистику і стиль «жовтої преси» залишаємо для початківців репортерів. Чіткість, академічність, значимість – наше все.
- Правильно оформленою – в українській освітній системі як і раніше велика увага приділяється не тільки змісту, а й формі. Ігнорування такої вимоги веде до доопрацювання.
Якщо ви плануєте продовжити розвиток в науковій ниві, хороша магістерська робота може стати першоосновою майбутньої кандидатської дисертації. Так що сміливо дійте на перспективу
Вимоги до написання та оформлення магістерських робіт
У кожної магістерської дисертації є структура. Вона універсальна і обов’язкова, незалежно від теми, профілю, спеціальності. Так, повинен бути титульний лист, зміст, вступ, теоретичний і практичний розділ, висновок, бібліографічний список, додатки. При необхідності – перелік умовних скорочень (він вказується після плану перед вступом).
Обов’язкові вимоги – логічність, послідовність, повноцінне розкриття заявлених завдань. Автор повинен використовувати загальнонаукові та спеціальні відносно конкретної дисципліни методи. Попередньо їх потрібно прописати у вступній частині.
У висновку важливо відобразити всі підсумки та висновки, при цьому не копіювати їх сліпо з розділів, а формулювати своїми словами. У цій частині викладаються також власні судження і переконання автора, наводяться рекомендації, де і як можна застосувати напрацювання, щоб поліпшити, полегшити, оптимізувати будь-який процес.
Що стосується оформлення, ці вимоги традиційно самі «нудні». ДСТУ 3008-95 чітко конкретизує, що магістерська робота повинна відповідати таким параметрам:
- обсяг – 80-120 аркушів А4 стандартного формату з односторонньою роздруківкою;
- шрифт TimesNewRoman, 14, застосування полуторного інтервалу між рядками, стандартний абзацний відступ, відсутність виділень, чорний колір;
- розмітка полів виходячи з параметрів по 2 см на кожну сторону (або в залежності від узгодження з друкарнею);
- виділення назв структурних частин великими літерами, вирівнювання посередині;
- обов’язкова наскрізна нумерація з проставленням цифр в правому нижньому кутку. Титульна сторінка враховується, але не нумерується. На додатки ці правила не поширюються.
- оформлення списку літератури за принципом: немає пунктів, на які автор не посилається в дослідженні, немає посилань в основному тексті, якщо вихідні дані першоджерела не вказані в бібліографічному списку.
Для роздруківки магістерської роботи можна і потрібно звертатися в друкарні і видання. Це істотно спрощує процес. Матеріал виглядає акуратним і надійно прошивається.
Необхідна унікальність магістерської роботи – 85% і вище. З технічних дисциплін ліміт знижується на 10%. Рекомендується готувати матеріал з певним «запасом» оригінальності хоча б на 55 більше, щоб не сталося ексцесів в найвідповідальніший момент
Алгоритм написання магістерської роботи
Практика показує, що з «хвоста» починати писати дослідження безглуздо. Є чітко вироблений алгоритм, який скорочує час і зусилля. Отже:
- Вибір теми. Серед безлічі нагальних проблем і цікавих питань важливо вибрати щось унікальне, що недостатньо розкрито, але перспективно. Легко сказати, більш складно зробити. Тому погоджуйте з керівником вибрані варіанти.
- Пошук і вивчення джерел. Тут важливий всебічний підхід. Сподобалася позиція конкретного автора? Не зациклюйтеся на ній. Постарайтеся підійти з різних ракурсів і вказати, хто і як досліджував обрану тему і чому цього недостатньо.
- Складіть робочий план. Підсумкова версія буде змінюватися, і це нормально. Але перш ніж приступити до написання, важливо зробити короткі тези і замітки, щоб не піти в непотрібному напрямку.
- Позначте для себе завдання, які будуть відображені у вступі, і реалізацією яких ви плануєте займатися в дослідженні.
- Приступайте до написання розділів. Чим краще зібраний і проаналізований матеріал, тим легше це зробити. Якщо процес йде дуже туго, повертайтеся до пункту 2 і починайте заново.
- Складіть вступ і висновок, виходячи з досягнутого в дослідженні. Це не випадкова послідовність. Введення краще писати в кінці, щоб не упустити нічого важливого і не зіпсувати цілісність роботи.
- Оформіть дисертацію відповідно до стандартів. Йдеться про форматування, посилання і цитати, назвах, титульній сторінці, бібліографічному списку. Останньому потрібно приділити особливу увагу.
- Перевірте магістерську роботу уздовж і поперек, на предмет грамотності, зв’язності, унікальності. При необхідності, залучіть філолога для вичитки і не нехтуйте системами Антиплагіат на різних ресурсах.
Фінальним акордом є доповідь на захист. Промова студента повинна звучати не більше 10 хвилин, тому важливо зробити ємні і короткі вичавки всього головного. Ключова зв’язка в цьому реченні – все головне. Вважається помилкою освітлення на захисті тільки одного аспекту роботи і замовчування про інші, навіть через брак часу.
У магістерській роботі повинно бути не менше 100 джерел. Рекомендується використовувати різноманітні варіанти: від класичних книг до авторських статей і електронних офіційних сайтів. Один із секретів унікальності і прогресивності дисертації – аналіз і використання робіт іноземних колег на аналогічні теми. З перекладом доведеться повозитися, але результат того вартий
У статті про рекомендації з написання магістерської роботи буде безглуздо проігнорувати пораду про допомогу. Так буває, що в якійсь частині магістерська не вдається. Не варто впадати у відчай. Зверніться до професіоналів. У компанії «Наука Сервіс» ви знайдете кваліфіковану допомогу і, при бажанні, отримаєте на руки бездоганну магістерську роботу.
Залишити відповідь