Конференції завжди були невід’ємною частиною наукової діяльності. У світлі останніх подій їх актуальність лише посилилася – адже доступний он-лайн формат. Хто знає, може за таким способом спілкування вчених майбутнє. Як би там не було, тези до конференції не втрачають своєї значущості. Про це і поговоримо.
Тези конференції: що це?
Як йдеться в науковому співтоваристві – вміння подати матеріал не менш значуще, ніж уміння написати. Конференції традиційно розглядаються як відмінні майданчики для обґрунтування основних положень наукової праці, від курсової роботи до дисертаційного дослідження. Що допомагає донести основну думку на виступі? Правильно – тези. Це коротке, змістовне і зрозуміле формулювання основних думок, концепції та ключових положень наукової праці. Тези допомагають зібрати воєдино основні положення наукової статті, дипломної роботи, звіту та будь-якого іншого матеріалу. Така собі витримка – все по суті, все за фактом.
Потрібна допомога?
Цілі написання тез
Крім всемогутнього і всюдисущого аргументу «навіщо – бо», тези пишуться з повніше аргументованою і зрозумілою метою:
- ознайомити аудиторію з результатами дослідження та основними ідеями, переконати в значимості і
- важливості матеріалу;
- розкрити суть роботи;
- представити коротке переконливе узагальнення;
- опублікуватися;
- знайти джерело фінансування.
Тези на конференцію чимось схожі за своїми функціями з доповіддю до дипломної роботи. Тобто з їх допомогою можна, так би мовити, себе показати і дослідження пропіарити.
Як говорив великий Роберт Кійосакі в свій книзі «Багатий тато, бідний тато» – недостатньо щось зробити добре або навіть краще за всіх, це важливо піднести громадськості в потрібному світлі. До тез конференції це гасло відмінно підходить
Різновиди тез
Класифікація цього поняття (втім, як і багатьох інших у науці) залежить від стандартного ланцюжка «що – де – коли». Критеріїв маса. Наведемо основні види тез:
- Місце. За цим критерієм тези поділяються в залежності від того, де вони будуть презентуватися – на семінарах або міжнародних конференціях, на формах або в журналах, а може на шкільній конференції?
- Автор праці. Тези можуть ґрунтуватися на власній науковій праці або на роботах інших авторів. У другому випадку потрібно досконально вивчити другу роботу, щоб не зіпсувати сенс і не порушити авторське право. В обох випадках важливо чітке розуміння проблематики і теми – тільки так можна ясно викласти суть.
- Складність. Тези можуть бути простими, особливо складними і середніми. Останні вважаються найпоширенішими і складаються з декількох простих тез.
- Стиль викладу. Стосовно до тез доречно говорити про дієслівний і номінативний уклад. У першому випадку мається на увазі, що тези є коротким науковим описом, для якого в основному використовуються дієслівні присудки. У другому випадку тези – це лаконічна фіксація даних, без використання дієслівних присудків.
- Порядок написання. Тези можуть бути написані до створення наукової роботи, і тоді вони служать своєрідним планом. Або такий матеріал може складатися вже після того, як готова основна наукова праця. Тоді це вже підсумок і узагальнення написаної роботи.
- Основний зміст. Тези можуть описувати нові методики, містити результати досліджень чи описувати певну проблематику. Також поширеним варіантом є поєднання кількох видів.
Тези повинні бути в тему. Це означає, що автору треба орієнтуватися на формат конференції, «підглянути» що і як роблять більш досвідчені колеги. Принцип «білої ворони» дуже рідко спрацьовує на користь, якщо, звичайно, мова не йде про виняткову геніальність
Правила і поради для написання тез
В цьому питанні стандарти старі та нудні як світ. Тези на конференцію, як і будь-яка наукова робота, (так-так, вони саме такою і вважаються), повинні відповідати незмінним постулатам:
- Грамотність. Куди ж без неї. І коми повинні бути на місці, і терміни використовуватися правильно, і орфографія потрібна бездоганна. Загалом, все за схемою.
- Унікальність. Ніякого плагіату – інакше проблем не оберешся. Тобто, забуваємо виверти із серії «копіювати – вставити» і все пишемо самостійно. До того ж рідко можна вдало підібрати чужі тези до нової роботи.
- Науковий стиль. Не йдемо в хащі літературних казок. Все повинно бути чинно, солідно і відповідати статусу наукового діяча. Але не ботана-зануди – тому ніяких складних словесних конструкцій, важких і незрозумілих словоформ, спеціальної термінології і «аргументовано-обґрунтованого-фактажного» набору букв.
Три сценарії написання тез:
- Правила залежать від того, які це тези. Якщо тези описують проблеми, матеріал повинен складатися з таких елементів: вступна частина, мета і завдання, літературний огляд, власні авторські думки, сценарії розвитку проблематики, підсумки та оцінювання результатів.
- Якщо тези присвячені новій методології, в них вказуються цілі і завдання, описується методика, проводиться аналіз та огляд, описується сфера застосування, викладається реальна оцінка переваг та недоліків, оформлюються висновки.
- Тези щодо змістовного наповнення являють собою опис результатів дослідження. Тоді приблизна структура включає такі блоки: вступ з актуальністю, цілі, основні гіпотези, застосовувана методологія, дані та розрахунки, проміжні результати, основні результати, фінальний аналіз.
Головний порадник у питаннях написання тез – науковий керівник та організаційний комітет. Якщо ви вперше берете участь у конференції або маєте мало досвіду, саме він допоможе, підкаже, розповість. А ще ознайомтеся для загального розвитку зі збірниками публікацій тез конференцій такого ж формату. Зайвим не буде
Правила оформлення тез на конференцію
Оформленню потрібно приділяти особливу увагу. Правила видаються або публікуються організаційним комітетом конференції. Зі зрозумілих причин вони можуть відрізнятися, тому не ризикуйте робити що-небудь на «авось» і не використовувати застарілі дані. Чому організатори так прискіпливі? В нашій науці форма все ще має велике значення, і будь-які відхилення від норми стають причиною зриву термінів, затримки верстки і, як наслідок, несвоєчасного випуску збірника. Воно вам треба? То-то ж.
Далі інформація буде не нова, але важлива:
- Times New Roman – основний шрифт;
- 12-14 – кегль;
- одинарний або полуторний інтервал;
- ДСТУ3008-95 – складання переліку джерел.
В окремих випадках може знадобитися анотація. Дивіться конкретні вимоги. Завжди вказується рекомендований обсяг, і в нього потрібно вписатися. У конференції є свій регламент, тому і мало тексту, і занадто багато матеріалу – однаково небажано. І наостанок хочеться сказати: не все так страшно, як може здатися на перший погляд. А якщо не хочете ризикувати і недоречно експериментувати – звертайтеся в компанію «Наука Сервіс». Ми знаємо, як підготувати зразкові тези на конференцію.