19.08.2021 Час читання: 4 хвилин

Намає часу на написання дипломної роботи?

Довір це кандидату наук!

Дізнатись ціну

Зміст

Рейтинги, характеристики авторитетності видань, позиції вчених в середовищі своїх колег встановлюються за допомогою індексів цитування та індексів цитованості. Це не ідентичні поняття. У першому випадку акцент робиться на якості, у другому – на кількості. Більш детально поговоримо в цій статті.

 

Індекс цитування: поняття та значення

 

Як визначається ефективність і результативність діяльності вченого? Шляхом оцінки затребуваності його наукових робіт. Для цієї мети використовується універсальний показник міжнародного рівня – індекс цитованості.

 

Він показує, наскільки кожна робота конкретного автора, розміщена в реферованому виданні, користується попитом. Це значення зіставляється із загальною кількістю посилань на роботи. Простіше кажучи, відображається цифра або відсоток від загальної маси.

 

Значення можна зрозуміти з двох наступних характеристик:

  • Індекс цитування з високими показниками – це формальне свідоцтво про рівень авторитету і успіху одного або декількох авторів в науковому співтоваристві.
  • Показник демонструє, наскільки проведене дослідження важливо, актуально, корисно в обраній галузі знань за своїми технічними характеристиками.

 

Простими словами – це показник статусу і визнання заслуг вченого. Його використовують не тільки, щоб потішити самолюбство, але в першу чергу для кар’єрного зростання та отримання інвестування.

 

Давайте тільки на секунду уявимо, скільки в світі вчених. Як серед них вибрати тих, хто гідний грандів, додаткового фінансування, і нарешті, зможе принести користь журналу після публікації статей? Або як визначити внесок автора в науку й історію в глобальному сенсі?

Індекс цитованості наочно показує, скільки посилань було і є на роботи конкретного вченого (в статусі учасника або співавтора). Примітно, що такий рейтинг може зростати, навіть якщо людини вже немає або вона припинила наукову діяльність.

У чому відмінності індексу цитування та цитованості?

 

В силу недосвідченості багато хто вважає, що це одне і теж. Ні. Індекс цитованості є кількісним показником, має чітке цифрове або процентне значення. Однак він не може дати оцінку якісним характеристикам діяльності. Чому цитують? Тому що це модно і ново або тому що це реально важливо і корисно?

 

Повноцінний показник якості – індекс цитування. Його ще називають бібліотекою майбутнього. Принцип роботи індикатора такий:

 

  1. Науково-пошукова система має в своєму розпорядженні певний обсяг даних. Наприклад, найавторитетнішим таким майданчиком є ​​Scopus і WoS.
  2. Для того, щоб видавництво було включено в базу, а журнали стали рецензованими, проводиться сувора експертна атестаційна процедура. Іншими словами – жорсткий кастинг.
  3. Відбір проводиться одночасно за двома параметрами – якість матеріалу і бібліографія (пристатейний список літератури).
  4. Індексована інформація – це та, яка пройшла акредитацію. Отже, індекс цитування демонструє результати за запитом, виходячи з глибокого всебічного аналізу матеріалу.

 

У кожної платформи свої власні відомості і критерії. Однак одне і те ж джерело може бути проіндексовано відразу на декількох базах.

 

Як проводиться розрахунок?

 

У кожної платформи свій алгоритм і порядок розрахунку показника. Спільною рисою є той факт, що при підрахунку враховується сукупне число посилань конкретної особи в наукових працях інших вчених, які мають публікації в індексованих певною базою журналах. Чим більше посилань, тим краще.

 

Що важливо знати про такий порядок?

  • самоцитування в підрахунок не включається.
  • відсутній поділ на кількість співавторів. Оскільки порядок передбачає максимальне скорочення витрат часу на пошук, в результаті не буде зрозуміло, має місце посилання на конкретного автора індивідуально або роботу в співавторстві.

 

Одна і та ж робота вченого може розміщуватися в різних бібліографічних базах, і в кожній з них мати різний індекс цитованості. Тому для об’єктивної оцінки важливий всебічний аналіз.

 

Імпакт-фактор

 

Це один з двох ключових показників, що відображає, наскільки обраний журнал відповідає високим критеріям бездоганної репутації і який його ступінь важливості. Для його встановлення зіставляються риси різних видань певної наукової сфери.

 

Формула обчислення:

 

На величину ІФ безпосередньо впливає дослідницька сфера і область наукової діяльності. За статистикою лідерами такого параметра традиційно є медичні журнали. Їх ІФ в цілому на кілька рівнів вище гуманітарних і математичних періодичних видань.

 

Індекс Хірша

 

Це показник, який у всіх на слуху. Він вважається найпопулярнішим за запитами. Відображаються кількісні характеристики, що показують загальну продуктивність групи вчених або окремого вченого порівняно із загальною масою вчених.

 

Змінна величина застосовується до будь-якого числа публікацій і базується на необмеженій кількості інформації по окремим виданням, структурам, пов’язаним з випуском періодики. Це альтернатива традиційного поняття ІЦ. У зв’язку з цим застосовується автоматичний розрахунок на основі інформації, представленої авторами.

 

Поняття і значення самоцитування

 

Окремі невеликі фрагменти текстів раніше розміщених наукових праць у виданнях можуть використовуватися як авторські вставки в нових роботах і публікаціях. Ця маніпуляція називається самоцитування. Для забезпечення об’єктивності оцінки в індексі цитованості цей аспект не зараховується. Причини зрозумілі – на самоцитуванні кожен сам собі може істотно збільшити показники.

 

Щодо цього терміну існує ще таке визначення, як перехресне цитування. Суть його полягає в наступному: інформаційні дані взаємно обмінюються між колективами авторів, вченими, які співпрацюють між собою.

За стандартними нормами самоцитування в науковій статті або монографії допускається в обсязі до 30% від сукупного числа сторінок. Ігнорування цієї вимоги є підставою звинувачення, що має місце самоплагіат.

Способи самостійного підвищення цитованості

 

Під лежачий камінь вода не тече. І так звані «репутаційні» індекси можна і потрібно підвищувати. Часто буває, що якісний матеріал не пробивається в ТОП лише через неправильну публікаційну політику і підхід. Кілька нескладних рекомендацій дозволять уникнути помилок:

 

  1. Обрана проблема детально досліджується за якісними характеристиками. Як би там не було на рівень цитованості прямим чином впливає зміст наукової праці, будь то монографія, доповідь, наукова стаття. Не використовуйте безглузді словесні конструкції, простіше кажучи – не лийте воду.
  2. Документ оформляється відповідно до стандартів конкретного видання. Вимоги можуть істотно відрізнятися. Зручна навігація по тексту роботи – один із секретів гарної цитованості.
  3. Стаття створюється на іноземній мові. Цитованість буде збільшена, якщо матеріал розміщений в Scopus, WoS. Додатково це спосіб підвищення авторитету в науковому світі.
  4. Видання вибирається грамотно і ретельно. Важливо вичитувати безліч нюансів, починаючи від спеціалізації і завершуючи репутацією редакції. Слід перевіряти актуальні відомості за фактом рецензування журналу.
  5. Ідентифікаційні дані вказуються з максимальною точністю і достовірністю. Цей аспект елементарно впливає на результат пошуку. Особливо часто припускаються помилок в англомовній версії.

Існують так звані сірі схеми підвищення цитованості. Скажемо відразу – це небажаний сценарій, який ставить під загрозу репутацію вченого. Головна порада – брати якістю. На грамотні, цікаві, актуальні, дослідження є попит.

 

Потрібно підвищити індекс цитування і поліпшити позиції ваших наукових робіт? Звертайтеся до нас. Компанія «Наука Сервіс» – ваш надійний помічник і партнер в питаннях написання і публікації статей.

Рейтинг Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *