30.05.2022 Час читання: 3 хвилин

Намає часу на написання дипломної роботи?

Довір це кандидату наук!

Дізнатись ціну

Зміст

Одним із найважливіших елементів дослідження є висновки. На них, а також на вступ, комісія зазвичай найбільше звертає увагу при розгляді дипломної або курсової роботи. Відразу варто зазначити, що є кілька видів висновків (заключення), це:

 

  • висновки, що формулюються наприкінці кожного розділу роботи;
  • загальні висновки, які пишуться наприкінці, коли вступ та вся основна частина вже написані. Саме вони нас найбільше цікавлять.

 

Здавалося б, що складного в тому, щоби написати висновки? Робота вже написана, всі ідеї та думки викладені на папері – залишилося їх лише підсумувати. Але, як показує практика, саме ця частина роботи викликає у студентів труднощі. Іноді написання кількох сторінок висновків доводиться витратити 2, або навіть 3 години свого дорогоцінного часу.

 

Що таке висновок дипломної та курсової роботи?

 

Висновок курсової або дипломної є останнім її розділом, який розміщується після основної частини і перед списком використаної літератури та додатками до роботи. Зазвичай дослідження передбачає висновки обсягом від 3 до 5 сторінок.

 

Ця частина письмової роботи містить:

  • висновки щодо завдань, які були вирішені у процесі дослідження;
  • аналіз досліджень;
  • суб’єктивні висновки та пропозиції щодо модернізації законодавства, впровадження нової методики або вдосконалення методик, що застосовуються на практиці, тощо (залежно від спеціальності та обраної теми).

 

Курсова чи дипломна робота – види самостійних досліджень, в яких у вступі формулюються цілі та завдання. Важливо, щоб висновок корелював із ними, і на кожен із пунктів завдань у вступі був прописаний отриманий у ході дослідження результат і, відповідно, в результаті написання всієї роботи ціль була досягнута.

Хоч це і не зовсім правильно, але навряд чи всі члени комісії читатимуть роботу від кірки до кірки. Тому написанню висновків і вступу слід приділити особливу увагу – їх точно добре вичитають. Дуже важливо, щоб у висновках було сформульовано досягнуту мету та викладено результат виконання кожного завдання.

Як написати висновок до диплому та курсової?

 

Щоб не потрапити, як кажуть, в халепу, найкраще ознайомитися з вимогами до висновків, що містяться у методичці кафедри. Звичайно, з технічної складової проблем немає і вона має на увазі використання того ж шрифту, відступів, інтервалів та інших моментів, як і інші частини роботи. Але тут можуть бути нюанси.

 

Мова йде про:

  • рекомендований обсяг (зазвичай 3-5 сторінок);
  • вимоги до подання інформації. Висновок можна написати суцільним текстом – це, мабуть, найневдаліший варіант. Він складний для сприйняття, та й зовнішній вигляд роботи буде м’яко кажучи не дуже. Можна красиво вибудувати текст, але не дотримуватися логіки, а можна кожен абзац присвятити висновкам щодо конкретного завдання, яке було у введенні роботи.

 

Обидва останні варіанти – хороші. Як зробити краще – питання суто індивідуальне, у методичці відповідь на нього прописується рідко. Найкраще уточнити цей момент у наукового керівника. Так точно не виникне дискусії на захисті та не буде зауважень, які можуть вплинути на оцінку.

 

Структурні частини висновків

 

У висновках виділяють 3 частини, а саме: вступ, основну частину та висновок. Тільки тут немає такого чіткого поділу, як при написанні самої дипломної або курсової. При написанні висновків вищезгадані частини є умовними і не виділяються змістом кожного підпункту.

 

Спочатку слід написати вступ. Вступне слово не повинно бути громіздким, але повинно вводити в курс досліджуваної проблеми. Рекомендований обсяг – 3-5 речень. Далі йде основна частина висновків. У ній формулюються результати теоретичної частини роботи, а також висновки щодо проведених експериментів та досліджень.

 

Далі, на основі всього вищевикладеного формулюється оцінка значущості виконаної роботи та суб’єктивні висновки автора, що стосуються мети роботи. Як правило, йдеться про пропозиції щодо вдосконалення існуючих методів вирішення проблеми або формулювання нових шляхів вирішення.

 

Як спростити процес написання висновку до диплому та курсової роботи?

 

Висновок має бути ґрунтовним, ємним, але при цьому лаконічним. Найпростіший варіант – зібрати всі висновки після розділів курсової або дипломної, згрупувати їх і трошки прикрасити (копіпаст точно не пройде). Але при такому підході навряд чи можна розраховувати на оцінку вище за трійку. Студентам, які звикли максимально відповідально підходити до процесу навчання та хочуть отримати високу оцінку, доведеться зробити більше роботи – домогтися цілісності висновків та узагальнити їх. Загальні висновки повинні гармонійно пов’язувати між собою практичні та теоретичні висновки, не розмежовуючи їх явно один від одного. Від цього залежить завершеність та цілісність заключної частини роботи.

 

Для написання висновків можна використовувати кліше: “На підставі вищевикладеного …”, “Проведене дослідження дозволяє зробити висновок про …”, “На закінчення відзначимо, що …”, “Практична значущість нашого дослідження полягає в …” та інші схожі конструкції.

 

Щоб не бути “сліпим кошеням”, слід ознайомитися з прикладами дипломних або курсових робіт студентів, які були виконані в попередні роки. Ми впевнені, що звернувшись до наукового керівника з проханням показати приклади робіт, студент не натрапить на відмову. Це дозволить ясніше розуміти, що має бути “на виході”. Також можна звернутися за допомогою до студентів старших курсів, навряд чи вони відмовляться поділитися секретами успішного написання курсової чи дипломної.

 

А ще краще звернеться за допомогою до фахівців, які «собаку з’їли» на написанні дипломних та курсових робіт. Автори компанії «Наука Сервіс» чудово знають, що має бути у вступі та висновках, щоб здобути прихильність суворої наукової комісії. У нас можна замовити дипломну роботу та не переживати за жодну структурну частину роботи, кожна з яких буде написана ідеально.

Рейтинг Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *