Як підібрати літературу до диплому і написати літературний огляд?

Огляд літератури в дипломній роботі написати не так-то просто. Недостатньо перерахувати кількох авторів і обмежитися фразою – добре / погано. Від того, як опрацьовані джерела, залежить глибина і важливість дослідження. Часу на таку частину роботи може піти незміряно. Однак якщо підійти до питання грамотно, в три дня можна вкластися.

 

Літературний огляд: що це таке?

 

Огляд літератури вважається обов’язковою частиною будь-якого наукового дослідження. Це блок, в якому міститься вся важлива, обов’язкова для наукової роботи інформація. В огляді є:

  • проведення паралелі з іншими дослідженнями;
  • опис відмінних і схожих рис;
  • відображення суб’єктивної позиції студента з точки зору, що міститься в книзі;
  • підкреслення значущості дипломної роботи;
  • відображення того, чи з усіх сторін досліджено питання, і які є прогалини в теорії.

Через недосвідченість літературний огляд часто ототожнюють з рецензією. Головна відмінність: в рецензії не проводиться аналіз порівняння з іншими схожими за темою дослідженнями. А в літературному огляді немає конкретного опису книг і обов’язкового списку емоцій і поглядів від прочитаного. Головне призначення огляду – описати, яка робота вже проведена з обраної тематики, як багато або мало зроблено, а також наскільки важливою є участь студента в розгляді тематики далі.

Потрібна допомога?

Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

    Співвідношення огляду літератури та дипломної роботи має бути в районі 20-30%. Він вказується у вступі або виноситься окремим розділом. Якщо присвятити цьому питанню більше – диплом стане суцільним оглядом, якщо менше – буде незрозуміла значимість в контексті всієї теорії

    Як писати літературний огляд до диплому?

     

    Практика показує, що один з нижче описаних порядків вибудовування огляду літератури підійде найкращим чином. Який? Вирішувати потрібно по ситуації.

    1. Використовуючи логічний підхід, автор пише підрозділи з описом об’єктів дослідження, приводить характеристику зв’язків з різними аспектами і сегментами науки і практики, визначає важливість для суспільства.
    2. Застосовуючи хронологічний підхід, автор викладає матеріали в історичній послідовності, описує переломні моменти, розкриває внесок в загальну концепцію.

    Для гарного огляду характерний аналітичний, а не реферативний виклад. Тобто важливо описувати не тільки самі роботи і їх авторів, а прив’язувати таку літературу до власного дослідження. Такий зв’язок має допомогти встановити проблемні місця, розкрити завдання дипломної роботи.

    Істотна користь літературного огляду – це вагомий аргумент в обґрунтуванні актуальності і необхідності дослідження обраної теми. Тобто, вже один обов’язковий пункт у вступі готовий, а час зекономлено.

    Використовуйте в літогляді якісну літературу. По-перше, джерела повинні бути не старше 3-5 років (якщо мова не йде про глибоку теорію). По-друге, література повинна висвітлювати різні точки зору і не висвітлюватися тільки з одного, позитивного боку. По-третє, потрібно використовувати тільки джерела, які є достовірними і не суперечать науковим аксіомам (не говорять на біле, що воно чорне)

     

    Поради з написання огляду літератури в дипломній роботі

     

    Написанню літературного огляду повинен передувати план. По ньому легше не заплутатися і описати потрібний матеріал. Намітьте собі, що саме з джерел будете висвітлювати, збудуйте послідовність і дотримуйтесь її. Пункти плану можна записувати ще на етапі вибору теми: побачили або зловили цікаву ідею / автора / матеріал – запишіть в план.

    Стануть в нагоді такі прості рекомендації:

    1. Оцінюйте обрану літературу неупереджено, в тому числі з точки зору доречності в часі. Може література вже застаріла?
    2. Використовуйте першоджерела як докази або спростування власних тез, якими завжди потрібно розбавляти огляд.
    3. Шукайте спільність поглядів дослідників на проблематику.
    4. Формулюйте висновки, які стануть логічним підсумком усього проаналізованого матеріалу.
    5. Проведіть паралель і зв’язок отриманої інформації з сучасним життям.
    6. Викладайте інформацію у вигляді публікації. Для цього виділяйте основні частини.
    7. Забезпечте плавний перехід до теми огляду від вступу.

    І, звичайно ж, не забувайте про достовірність і грамотність. Як мінімум, некрасиво плутати імена авторів, допускати помилки в їх прізвищах чи назвах робіт. І як максимум – це фактичні помилки, які можуть перешкодити захисту.

    Складання літогляду, як і проставлення посилань і виносок, рекомендується робити по ходу написання дипломної роботи

    Пам’ятайте, з компанією «Наука Сервіс» літературний огляд можна написати максимально швидко, як і всю дипломну роботу. Ми – ваші надійні помічники, виконавці, партнери та консультанти.

    Рейтинг

    5 / 5. 1

    Потрібна допомога?

    Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

          Напишіть свій відгук