03.04.2020 Час читання: < 1 хвилини

Намає часу на написання дипломної роботи?

Довір це кандидату наук!

Дізнатись ціну

Зміст

 1. Номенклатура наукових спеціальностей ВАК
 2. Паспорт дисертації
 3. Код спеціальності дисертації
 4. Захист дисертації за двома спеціальностями одночасно

 

Коректний вибір наукової спеціальності при написанні дисертації – непросте завдання. Особливо якщо тема пов’язана з декількома напрямами або одночасно підходить під два, три пункти. Разом з тим неправильне позначення номера спеціальності стає причиною «провалу» захисту.

 

Номенклатура наукових спеціальностей ВАК

 

Урядовим наказом № 1057/2011 затверджена номенклатура спеціальностей, за якої присуджується вчений ступінь кандидата та доктора наук. Чинна редакція містить 27 наукових областей.

 

Для номенклатури характерна динамічність, у зв’язку з чим за останні кілька років вона кілька разів змінювалася експертами. Зміни вносилися в 2012 і 2015 роках. Причиною служать нові дослідження, розвиток науки і виникнення нових напрямів. Оновлений список доступний на офіційному сайті уряду.

 

Номенклатура являє собою перелік з певними підгрупами. Наприклад, 01 Фізико-математичні науки, 01.02.00 Механіка. Або 05 технічні науки, 05.05.01 машини і процеси поліграфічного виробництва. Враховуючи різноманіття варіацій, номенклатура дозволяє вирішити задачу вибору.

 

Основне призначення номенклатури наукових спеціальностей – спрощення роботи з документацією та впорядкування роботи дослідника. На практиці такий формат можна порівняти з номерами на косметиці: є серія губних помад і детальні відтінки у вигляді підномерів. Свого роду градація, щоб за номером знайти потрібну позицію.

Не можна, наприклад, захистити дисертацію на тему НЛО і вплив прибульців на фауну. Заявлена тема повинна відповідати конкретному підрозділу та шифру

Паспорт дисертації

 

Друга назва – паспорт наукової спеціальності. Ця категорія нерозривно пов’язана з номенклатурою. Головне призначення паспорта дисертації – розшифрувати спеціальності. Для аспірантів і здобувачів наукових ступенів це має величезне значення. За допомогою такої розшифровки:

 

 • створюються програми «кандидатського мінімуму», відповідні спеціальностям претендентів на вчений ступінь;
 • виявляються взаємопов’язані галузі науки.

 

У документі розміщена інформація про зміст і форми нових наукових знань з кожної спеціальності. Тобто паспорт служить регістром розвитку відгалужень науки і напрямків, за якими пишуться наукові статті, дисертації і монографії.

 

Паспорт складається з кількох розділів:

 • переліку наукових галузей, який дозволяє одержати вчений ступінь;
 • формули спеціальності. Ці пункти є відображенням популярних проблем і детально описують спеціальності;
 • області наукового дослідження;
 • шифрів і найменувань суміжної спеціальності.

Коди обчислюються за допомогою спеціальної формули і контрольного числа, які використовуються для перевірки кінцевих результатів

Код спеціальності дисертації

 

Шість цифр шифру, якими пронумеровані всі спеціальності, є кодом. Позначення розбите попарно, складається з трьох подвійних цифр, розділених між собою крапками. В кінці крапка не ставиться.

 

Для прикладу візьмемо код 05.03.05

 1. Перша пара цифр є кодуванням назви науки. В даному випадку це “Технічні науки”.
 2. Друга пара цифр є вказівкою напряму дослідження в рамках обраної науки. У зазначеному прикладі це – обробка матеріалів у машинобудуванні.
 3. Третя пара цифр є безпосереднім найменуванням вузької спеціальності. У наведеному прикладі – процеси і машини обробки тиском.

 

Такий підхід є дуже зручним і в пошуку, і в позначенні. Ознайомившись з кодом спеціальності можна отримати загальне уявлення про основні напряминауки і її вектори розвитку.

Захист складних наукових робіт проводиться не відразу, оскільки матеріал обов’язково розглядається двома експертними радами Вищої Атестаційної комісії

Захист дисертації за двома спеціальностями одночасно

 

Такий сценарій можливий. Специфіка деяких обраних тем дозволяє захищатися за кількома спеціальностями в межах однієї дисертації. Однак процедура значно ускладнюється.

 

На титульному аркуші наукової роботи і на рефераті обов’язково вказується відповідна інформація. Здобувачем при написанні повинні враховуватися усі вимоги і нюанси суміжних областей. Це непросто, враховуючи суттєві відмінності.

 

Подаючи документи, автор обов’язково повинен уточнити, чи буде прийнятий матеріал конкретною дисертаційною радою, або виникає необхідність пошуку іншого вищого навчального закладу.

 

Ці та безліч інших тонкощів роз’яснять фахівці компанії «Наука Сервіс». Пам’ятайте, що своєчасне звернення до професіоналів допоможе зекономити час, зберегти зусилля і позбавити себе від додаткових ризиків і труднощів.

Рейтинг Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...