Дипломна робота – це найважливіша та найвідповідальніша наукова праця у житті кожного студента. При написанні такої роботи студенти роблять величезну кількість помилок, починаючи від вибору теми дослідження, закінчуючи помилками в оформленні тексту та низькою унікальністю роботи.
Говорячи, наприклад, про тему дослідження, вона насамперед повинна бути актуальною і потенційно розкриваємою. Результати досліджень мають бути цінними не тільки на практиці, а й у теорії. Якщо вибрати велику тему, яка торкається великого діапазону інформації, є шанс не знайти щось нове, що ви могли б розкрити. Також тут буде важко, щоб не збитися і не втратити мету. Вибираючи тонку тему, тут також важко буде розкрити її у зв’язку з малою кількістю джерел і малою вивченістю.
Також багато хто нехтує складанням плану роботи. План – це свого роду каркас роботи. За правильно складеним планом відразу видно чіткість і послідовність думок. Адже без нього послідовно розкрити тему практично неможливо. Так як великий обсяг інформації утримати в голові тяжко. І при такому обсязі дуже легко та швидко з’їхати на подібну та не одну тему.
Потрібна допомога?
Ви можете обговорити план не лише з науковим керівником, а й з іншими викладачами кафедри, за якою відбуватиметься захист дипломної роботи. Тут слід правильно скласти розділи та підрозділи. Неправильний поділ може призвести до того, що послідовність буде збита, а логічність буде відсутня. І таких труднощів у дипломній виникає чимало. Але нас у рамках цієї статті цікавлять помилки в оформленні дипломної роботи. Здавалося б, що може бути складного в технічному плані для студента випускного курсу якщо під рукою є методичка? Це ми й розберемо.
Помилка 1. Неправильно поставлена мета та виділені завдання
Перед розкриттям теми відразу варто поставити собі за мету дослідження, що ви хочете довести, а що спростувати. Також необхідно сформулювати завдання, які ви поставите перед собою задля досягнення поставленої мети. Це дозволить провести справді якісне дослідження та зробити внесок у науку. Крім того, це дозволить не уникнути теми в процесі написання і не призведе до того, що робота начебто об’ємна, але по суті не несе жодної цінності. Цю частину вступу варто сформулювати чітко, лаконічно. Тут не повинно бути завуальованого підтексту, надмірних прикрас тощо. Все має бути чітко та конкретно. Мета – 1-2 речення та завдання, викладені списком. Для формулювання завдань слід використовувати такі слова, як:
- вивчити;
- проаналізувати;
- систематизувати;
- охарактеризувати;
- виділити тощо.
Помилка 2. Надмірне цитування у тексті
Безумовно, не одна наукова робота, не зможе обійтися без посилань на праці та дослідження вчених. Однак використовувати їх у великому обсязі не варто. Оптимальний показник унікальності для дипломної роботи становить близько 60-70%.Збережіть папір для своїх досліджень, думок та цитат.
Помилка 3. Спотворення цитат
Якщо в роботі Ви цитуєте чужу працю, то не можете вносити свої коригування та підганяти їх під ваші факти. Таке підтасовування фактів буде швидко виявлено і дуже сумно закінчиться для Вас. При цьому не можна забувати про те, що різні джерела, які Ви використовуватимете (сайти, підручники, наукові журнали) для написання по-різному оформлюються.
Використовуючи будь-які цитати слід пам’ятати, що посилання має бути першоджерелом.
Помилка 4. Плагіат
Цитати чужих наукових праць повинні правильно бути оформлені та на них мають бути посилання. Якщо ви зібралися видати їх за свої, програма “Антиплагіат” це швидко виявить. Також така програма покаже, де і що Ви копіювали, і який звідки матеріал використовували. Помилка буде не тільки сліпе копіювання тексту, але й використання перефразу та синонімайзерів для створення видимості написання унікального тексту з суб’єктивними судженнями.
Помилка 5. Недотримання технічних вимог
Перед тим як розпочати роботу ознайомтеся з методичними рекомендаціями ВНЗ та вимогами ДСТУ. Ігнорування призведе до неправильного оформлення роботи. Йдеться про те, що у роботі мають використовуватися відповідні: шрифт, відступи, інтервали, абзаци, межі сторінки тощо. Те саме стосується й тих випадків, коли в роботі є таблиця, діаграма та інші графічні вставки. Звичайно, в порівнянні з плагіатом і низькою унікальністю це не так страшно, але в будь-якому випадку неправильне оформлення в технічному плані є підставою для того, щоб курсова робота не була допущена до захисту.
Помилка 6. Відсутність логіки
Не забувайте на кожному етапі роботи, що диплом — це все ж таки наукове дослідження. Використання хоч і правильних, але ніяк не пов’язаних між собою тез допускати не варто. Все має бути як правильним і послідовним, так і логічним. Набір порожнього тексту і перестрибування від одного до іншого, не розкриваючи ні те, ні інше призведе до втрати мети. А якщо мета не розкрита, то про яку цінність вашої праці може йтися.
Помилка 7. Скрізь “Я”
Варто завжди пам’ятати, що дипломна робота – це наукова праця. Мова викладу має бути науковою. Зрозуміло, що праця ваша, проте категорично неприпустимо використовувати “Я так вважаю…”, «, На мою думку,…” і все в такому плані. Критика вчених також заборонена, можливо, коли вони розглядали цю тему, не було сучасних методик вивчення, чи з’явилися нові факти.У деяких випадках допустимо висловлювати незгоду у форматі “У цьому питанні ми не погодимося з позицією… оскільки…”.
Також не варто бути надто самовпевненими в даному питанні і варто мати про всяк випадок запасний варіант виходу із ситуації. Часто буває таке, що студент вирішив писати роботу самостійно та залишив усе на останній тиждень. Мало того, що цього мало для підготовки гарної роботи, то може бути ще й таке, що раптово виникли форс-мажорні обставини (хвороба, поломка комп’ютера) або просто немає натхнення і не клеїться. Так ось, щоб не витратити даремно час та нерви, варто звернутися за допомогою до фахівців компанії «Наука Сервіс» та замовити дипломну роботу. Маючи досвід, вони легко розкриють максимально тему та оформлять її відповідно до вимог ДСТУ та ВНЗ.