Дипломна робота і дипломний проект – подібності та відмінності

Заключним етапом програм навчання професії є підготовка і захист випускної кваліфікаційної роботи. Студент доводить, що засвоїв матеріал курсу і здатний застосовувати знання на практиці. Тобто підтверджує свою кваліфікацію. Кожен чув формулювання – дипломна робота і дипломний проект. Але що вони означають, і чи правильно ототожнювати ці поняття? Давайте разом підвищимо свій рівень обізнаності та розберемося в поняттях.

 

Що таке дипломна робота?

 

Питання максимально просте, здавалося б. Це дослідницька кваліфікаційна робота бакалавра, спеціаліста або магістра. Її успішний захист означає отримання диплома, відповідного профілю. Для такої наукової праці характерно:

 • об’ємне узагальнення;
 • чітка структура;
 • унікальність;
 • дослідницький характер;
 • відповідність теми, що вивчається;
 • повноцінне висвітлення проблеми, виявлення способів і шляхів її вирішення.

Обсяг дипломних робіт залежить від специфіки теми, профілю, виду. Приблизний діапазон – від 90 і до 200 друкованих стандартних сторінок. Зрозуміло, для магістерських дипломних вимог вище, для бакалаврських досліджень – трохи нижче. Невеликі відхилення в меншу або більшу сторону допустимі, оскільки головне – повнота, логічність, цілісність наукової праці.

Потрібна допомога?

Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

  У дипломній роботі вітається практична частина. Одного теоретичного ракурсу може виявитися недостатньо.

  Автор дипломної роботи повинен викласти своє суб’єктивне бачення, внести власні акценти в дослідження, а не просто вдало скомпонувати нехай і грамотні, але чужі теоретичні напрацювання.

   

  Що таке дипломний проект?

   

  Таке формулювання випускної кваліфікаційної роботи зустрічається рідше. Теоретично, вона може охоплюватися поняттям дипломної роботи. Тобто співвідноситися як загальне і часткове. Але освітня практика і досвід дозволяють стверджувати, що дипломними проектами називають кваліфікаційні завдання, що мають на увазі розробку технологій або будь-яких продуктів. Грубо кажучи, технарі пишуть і захищають саме проекти.

  Специфічні особливості:

  • написання проектів – прерогатива тих, хто закінчує навчання технічних напрямків і точних наук;
  • зміст наукової праці першочергово зводиться до розробки будь-якого практично значимого методу або об’єкта, який може вирішити реальну проблему або задачу.
  • творці дипломних проектів можуть розробляти будівлі, корисні пристрої, мости, технології.

  З огляду на не зовсім звичний стандарт такого формату допускаються деякі відхилення від загальних правил, що пред’являються до студентських робіт. Наприклад, допускається нижча унікальність, наприклад, 70%.

  Проекти фактично не обмежуються за обсягом. Безумовно, в таких наукових працях повинні бути базові структурні елементи, включаючи титульну сторінку, план, вступ, список використаних за текстом скорочень, основні розділи, висновок, використовувані джерела та додатки. Але виміряти діапазон друкованих сторінок основної частини складно, оскільки це не просто текст.

  У дипломних проектах левова частка відводиться на схеми, креслення, розрахунки, рекомендації, формули та інші елементи схематичного, графічного, табличного зображення. Особливо велика розрахунково-технічна частина. Все це необхідно для роз’яснення принципу функціонування і створення об’єкта.

  У дипломних проектах часто зустрічаються «химерні» для обивателя додатки. Наприклад, це можуть бути макети, пристрої, стенди та інші фізично вироблені предмети.

  У чому відмінності між дипломними роботами і проектами?

   

  Подібність двох понять очевидна – це кваліфікаційні роботи, захист яких дає право на диплом спеціаліста, магістра, бакалавра. Для наочності головні відмінні риси наведемо в табличці.

   

  Характеристики

  Дипломна робота

  Дипломний проект

  Спеціальність економічні, гуманітарні напрямки технічні науки
  Унікальність 80-85% від 70%
  Зміст розділів теоретична, практична (іноді – експериментальна частина)

   

  теоретична, практична і обов’язково розрахунково-технічна частина
  Завдання глибинно опрацювати проблему, провести аналіз, виявити шляхи і способи її усунення, зробити прив’язку напрацювань і практики розробка фізичних пристроїв, об’єктів, моделей, тобто підкріплення теорії конкретної розробкою

   

  Додатки елементи візуалізації на паперових носіях елементи візуалізації на паперових носіях + матеріальні об’єкти у вигляді макетів, фізичних пристроїв (які розроблені), стендів
  Обсяг 90-200 друкованих сторінок (4-8 академічних листів) в залежності від формату розробки, кількості та розміру креслень, схем, розрахунків, вставок

  Іншими словами, у дипломних робіт і дипломних проектів різні акценти. У першому випадку – дослідження та вивчення, що приводить до корисних рекомендацій, висновків, теоретичних напрацювань. У другому – розробка, яку можна «відчувати» фізично, безпосередньо впровадити на практиці.

  У дипломної роботи і проекту істотні відмінності в методології, що пояснюється різницею завдань і цілей. Якщо дипломні роботи більше ґрунтуються на загальних теоретичних методах, проте використовують і експериментальні, і спеціальні методи, то проект базується на експериментальних і практичних методах, в тому числі унікальних власних методиках.

  А ще дипломні роботи якось «ближче до тіла» для рядових студентів, які не копіюють життя героїв наукової фантастики. Зрештою, всім доводилося писати курсові та реферати, що можна назвати міні версією наукової праці, але далеко не кожен день розробляються нові технології та устаткування.

  У компанії «Наука Сервіс» ви можете замовити будь-яку студентську роботу, в тому числі дипломний проект, і отримати якісний, своєчасний результат!

  Рейтинг

  5 / 5. 1

  Потрібна допомога?

  Заповніть форму нижче і наш менеджер зв’яжеться з вами на протязі 30 хвилин

     Напишіть свій відгук